“Artık Büyüdüm” adlı parmak oyunu; “Doğum Günü Pastası” adlı drama

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

1. Hayal Gemisi

Hayal Gemisi Yeni Üye

Serbest Zaman- Türkçe:

Minderlere oturularak “Artık Büyüdüm” adlı parmak oyunu oynanır.

Artık Büyüdüm

Bebekken bizler biberonla süt içerdik (Süt içme öykünmesi yapılır.).

Bebekken bizler yatarken ellerimizi ve ayaklarımızı sallardık. (Eller ve ayaklar sallanır.).

Biraz daha büyüyünce yuvarlandık (Eller makara sarma hareketi ile yuvarlanılır.),

Sonra da emekledik (Emekleme hareketi yapılır.),

Şimdi yürüyor, hem zıplıyor, hem de konuşuyoruz (Yürüme, zıplama, konuşma hareketleri yapılır.).

Yaşasın! Artık bizler ağbi abla olduk! (N. Şirin)

Drama:

“Doğum Günü Pastası” adlı drama yapılır.

Öğrenciler daire şeklinde oturtularak aşağıdaki sözler söylenerek drama etkinliği gerçekleştirilir. Oyuncak bebek veya ayıcık sınıfın kapısının önüne konulur.

“Birlikte ayıcık için sürpriz doğum günü pastası yapıyoruz. Önce yumurtamızı kırdık (Eller birbirine vurulur.). İçine biraz şeker, biraz da yağ döktük. Sıra unumuza geldi. Unu da döktük. (Eller sirkelenir.) Karıştırdık karıştırdık. (Eller belde tutularak dönülür.) Şimdi fırına sürdük beklemeye başladık (Oturulur.). Bir dakika geçti, iki dakika, üç dakika, dört dakika geçti. Kekimiz kabardı, kabardı (Ayağa kalkılır.) Kıpkırmızı kızardı. Şimdi üzerine kremayı sürdük. Sıra mumlara geldi. Dört yaşında olduğu için bir, iki, üç, dört mum koyduk. Arkadaşımıza sürpriz yapmak için sakladık.

Şşşşşşşt! Sessiz olun ayı arkadaşımıza yapacağımız sürpriz bozulmasın.” (N.Şirin)

Ayıcık kapının önünden içeriye alınarak doğum gününü kutlama draması yapılır.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş