Arkadaş Sahibi Olmanın Sağlığa Faydaları

Konu, 'Kadın Erkek İlişkileri' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

1. dilayim

dilayim Bölüm Yöneticisi

Sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek istiyorsanız arkadaş sahibi olarak harekete geçebilirsiniz. Yakın arkadaşlarınızın hem sosyalliğini hem de fiziki görünümlerini örnek alabilirsiniz.

Arkadaşlarınızla dedikodu yapmak ne kadar kötü bir alışkanlık olsa da sağlıklı bir amaca hizmet etmektedir. Dedikodu kişileri sosyalleştirip sosyal bağ kurmanıza yardımcı olsa da bence yanlış bir tutumdur.

Başkaları ile olumlu sosyal ilişkiler kurmak kişilerin daha uzun ömürlü olmasına yardımcı olur. Bir hastalığa yakalanmış kişiler içinde arkadaşı çok olanlar için iyileşme oranının yüksek olduğu söylenmektedir. Hem aile hem de arkadaşlık bağları güçlü olanların ömrünün uzun olduğunu söyleyerek etrafınızdaki ilişkileri güçlendirmenizin size fayda sağlayacağını belirtmek isterim.

Gülmek ömrü uzatır. Hele bir de etrafınızda arkadaşlarınız ya da sizi en çok mutlu eden kişiler varsa o halde kahkahalara boğulmamanız için hiçbir neden yoktur. Hızlı nefes alma, kasları hızlı kullanma ve nabzın hızlı atması gülme sonucu gerçekleşen durumlar arasında yer almaktadır. Ayrıca vücudumuz mutlu olduğumuz zaman enfeksiyonlara karşı da antikor salgılamaktadır.

Kalp sağlığımız açısından da arkadaş sahibi olmanın olumlu faydaları bulunmaktadır. Arkadaş sahibi olmak kalp sağlığımızı olumlu etkiler ve aynı zamanda strese girme olasılığımızı azaltmaktadır. Özellikle bayanlar strese girdiği zaman içindekileri boşaltmadıkları taktirde negatif etki düzeyindeki hormon salgılama işlemlerine neden olur. Bu nedenle bayanlar asla arkadaşsız kalmamalıdırlar ki strese girip sağlıklarını olumsuz etkileme durumları ile karşı karşıya kalmasınlar.

Arkadaş sahibi olmak ayrıca kötü hastalıklara yakalanma olasılığınızı da azaltıcı rol oynar.

2. Murat

Murat Yönetici

Arkadaşsız kalmak insanı ruhsal bunalıma iter yalnızlaştırır hayata karamsar baktırır.

3. dilayim

dilayim Bölüm Yöneticisi

Bir zamanlar bunalıma girmiştim lise yıllarımdı. Kimi zaman bir hafta hiç evden çıkmadığım olurdu ( özellikle yaz tatili ya da şubat tatili zamanlarında daha çok içime kapanırdım ). Şimdilerde anlıyorum meğer sağlığıma ne çok zarar vermişim....

4. Venom

Venom Bölüm Yöneticisi

3-5 saglam arkadas önemlidir katiliyorum. Hani mesela disari cikip sosyallesmek dunyayi görmek ve etrafi görmek icin. Bazi seyleri yalniz yapmak iyi ve guzel degildir. Ama arkadasin fazlasida zarar ve iyi degil diye dusunuyorum, cevre genis olabilir ancak 3-5 kisiden fazla birilerinide kendimize yakin tutmanin bize bir fayda getirecegini sanmiyorum uzun vaadede.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş