“Arı ve Fil” adlı şarkılı oyun; “Sıcak Patates” oyunu

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

1. Hayal Gemisi

Hayal Gemisi Yeni Üye

Serbest Zaman:

Öğrenciler ilgi ile karşılanır. Öğrenciler gelmeden önce sınıfın bütün çekmeceleri açılarak çocukların dikkatleri çekmecelere çekilir. Çocuklara “Acaba çekmeceler neden açılmış olabilir?” denilir. Çekmeceler sırayla kapatılır. Çekmecenin birinden öğretmenin daha önceden hazırlayıp yerleştirdiği bir not çıkar. Notta “Ben çekmece. Sizlerin eşyalarınızı ve oyuncaklarınızı saklıyorum. Düzenli olmak istiyorum. Beni düzenlemeden bıraktığınızda çok rahatsız oluyorum” diye yazmaktadır.

Çocuklar etkinlik olarak çekmecelerinin içini ve kendi dolaplarını öğretmenlerinin rehberliğinde düzenlerler.

Müzik- Drama- Türkçe:

Çocuklarla “Arı ve Fil” adlı şarkılı oyun oynanır. Çocuklar tercihlerine göre fil veya arı olurlar.Fil olmayı seçen çocuklara kartondan yapılmış kulak ve kuyruk takılır. Çocuklar aşağıdaki sözleri söyleyerek hareketlerini yaparlar.

Ben bir bebek filim. Acaba büyüyecek miyim (Oturulmuş pozisyondan ayağa kalkılır.)?

Burnum minik bir hortum (Burun gösterilir.).

Su bulur muyum?

Bir gün arı konsa küçücük kuyruğuma (Kuyruk gösterilir.),

Kaçmak kolay değil bu küçük boyumla (Arıların gelmesi ile kaçılır.).

Arı olmayı seçen çocuklara kartondan yapılmış kanatlar takılır.

Arı benim adım, bütün gün uçarım (Eller çırpılır.).

Küçük fili bulunca üstüne konarım (Yere oturulur.).

Fil benden korkmasa, benimle oynasa,

Gezer eğlenirdik bu güzel ormanda (Fil ve arı öykünmesi yapan çocuklar kolkola girerek dans ederler.). (N.Şirin)

Oyun ve Hareket- Müzik:

“Sıcak Patates” oyunu oynanır. Öğrenciler yuvarlak olarak yere otururlar. Öğretmen ellerine verilen bir nesnenin fırından çıkmış sıcak bir patates olduğunu söyleyer. Sıcak patatesi elimizde tutamayacağımız söylenerek elinde tuttuğu nesneyi hızlıca arkadaşına verir. Öğretmen müziği açar.

Hızla birbirlerine verilen patatesler, müzik durduğunda kimin elinde kalırsa ona komik taklitler yaptırılır.Oyun bu şekilde devam ettirilir.“Sıcak Patates” oyunu ile sesli ve sessiz komutuna uygun davranma yeteneği kazandırılır. Daha önce öğrenilen şarkılar tekrar edilir.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş