Anaokulunun Çocuğa Kazandırdıkları Nelerdir?

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Kutup Yıldızı tarafından paylaşıldı.

1. K

Kutup Yıldızı Yeni Üye

Anaokulu çocuğa ne kadar faydalıdır biliyor musunuz? Anasınıfı öğretmenliği yapmaya başladığımdan beri pek çok çocuk ile karşı karşıya kaldım. Bu çocuklar arasında özel eğitime gidenden tutunda fazla zeki olan hiperaktif grubundaki öğrenciler arasından pek çok öğrenciye rastladığımı söylemeden geçemeyeceğim.

Çocuklar okul öncesi eğitim ile öncelikle duygusal, fiziksel ve zihinsel pek çok beceri kazanmaktadırlar. İlk başta sosyalleşme üzerinde oldukça etkili sonuçlar alabileceğiniz okul öncesi eğitim sayesinde sıra bekleme, kurallara uyma, karşılıklı konuşma ve hatta kalabalıkta istek ve arzularını herkese söyleyebilecek düzeye gelmeye kadar gelişim gerçekleştirilebilmektedir.

Özbakım becerisi bakımından çocuklar yemek, uyku, tuvalet gibi kendi sorumluluğunda gerçekleştirebilecekleri davranışları sergilemeye başlamışlardır. Bu davranışları kendi başına gerçekleştirebilen öğrenci özgüven duygusunu da bu yaşlarda kazandığından birinci sınıfa kendine güvenen bir birey olabilme sorumluluğunda başlamaktadır.

Peki anasınıfının eğitici yönü nedir dediğinizi duyar gibiyim Kesme, yapıştırma, nesneleri eşleştirme, sınıflandırma, ölçme, gözlem yapma, fikir üretme kısaca içinde bulunduğu problem durumu ile baş edebilme gibi durumlarla baş edebilmeyi öğrenen çocuk mutlu olmaktadır.

Hikaye saati ve sohbet etkinliklerinde ise canlandırma, hayali oyun gibi drama etkinliklerine katılmanın mutluluğunu yaşayan çocuk gözlem yeteneğini geliştirme ile beraber dikkat ve konsantrasyon yeteneğini geliştirmeye başlar. Böylelikle birey kendi ilgi alanlarına yönelim gerçekleştirerek ileride gerçekten başarılı olabileceği bir mesleğe yönelme tercihinde bulunabilir.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş