Alkol Bağımlılığı Olan Birine Nasıl Yardım Edilir?

Konu, 'Her Telden' kısmında denizfeneri tarafından paylaşıldı.

1. d

denizfeneri Yeni Üye

Alkol bağımlılığı olan bir tanıdığınız var ve siz ona yardımcı olmak mı istiyorsunuz? Yardımcı olmak istediğiniz kişi için size yardımda bulunmamı ister misiniz? O halde sizler için yaptığım araştırmayı incelemenizi tavsiye ederim.
    *Alkol bağımlılığı olan yakınınız ile konuşmak için en uygun zamanı kollamanız gerekmektedir. Alkolü en az aldığı zaman dilimini keşfedip onunla konuşmaya kafasının en iyi düşünebildiği anı kollamanız en doğru karar olacaktır.
    *Konuştuğunuz kişiye onu önemsediğinizi ve onun sağlığı için en doğru kararı vererek adım atmanız gerektiğini söyleyerek başlayabilirsiniz.
    *Sürekli alkol alan birinin neler yaşayabileceği ile ilgili sorunları tam anlamı ile aktarmanız atacağınız en doğru adım olacaktır.
    *Karşınızdaki kişinin size yanıt vermesi için zaman tanıyın. Onun konuşmalarını dinleyin, sert cevaplarla sözünü kesmeyin. Onun hislerine ve hayal kırıklıklarına değer verdiğinizi gösterin.
    *Yaptığınız konuşmaları tekrarlayın. Gerekirse daha geniş bir çerçevede ya da arkadaş grubu ile sohbet zamanlarını arttırın.
    *Tedavi olmak istediğini söylemesi durumunda ona yol gösterin. Doğrudan iyileşme ile ilgili belirtileri göstermesi için ortam hazırlayın. Ona yardım elini uzatın. Zorlayarak değil onu ikna ederek tedavi sürecinin başlamasını sağlayın.
    *Kişinin hedeflerine erişebilmesi konusunda ona yardımcı olun. Gün içerisinde ona yardımcı olun.
    *Hayal kırıklıklarınızı bir terapiste anlatın. Aile fertleriniz ve sevdiğiniz kişilerle zaman geçirin. Alkol bağımlılığını yenmek için her türlü yola başvurun.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş