Ailemi Tanıyorum, Evim- Okulum- Sınıfım Oyunu

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

1. Hayal Gemisi

Hayal Gemisi Yeni Üye

Sohbet düzeninde oturulur. Öğretmen “Tik tak, tik tak saatine bak, sohbet saati başlayacak.” diyerek grubun dikkatini çeker.

Öğrencilere “Çocuklar şimdi hepinizin gözlerini kapatıp evinizi düşünmenizi istiyorum.” der. Öğrenciler bir süre gözleri kapalı düşünürler. Öğretmen gözlerini açmalarını ve ne düşündüklerini söylemelerini ister. Öğrenciler tek tek düşündüklerini söyledikten sonra evimizde kimlerle birlikte yaşıyoruz sorusu sorulur. Öğrencilerin cevapları dinlenir. Ailelerindeki kişilerin adı, soyadı, saç ve göz rengi gibi özellikler sorulur.

Anne, baba ve çocuklardan (ağabey ve ablalardan) oluşan topluluğa aile denildiği, herkesin bir ailesinin olduğu, bazı ailelerde dede ve ninelerin de olduğu hakkında sohbet edilir. Öğrencilerin ailelerinde kimlerin olduğu sorulur.

“Annem babam kardeşim

Hepsi de canım benim.

Yuva denince bana

Onlar gelir aklıma” şiiri yüksek sesle, hep birlikte okunur.

Etkinlik bitiminde çocuklara aile denilince aklınıza kimler geliyor, ailenizde kimler var ve isimleri nelerdir gibi sorularla değerlendirme yapılabilir.

Öğrencilerle birlikte oyun alanına geçilir ve Evim-Okulum-Sınıfım oyunu için hazırlıklar tamamlanıp oyun oynanır:

Yere birkaç metre aralıklarla iki çizgi çekilir. Oluşan üç alandan biri evim, biri okulum, diğeri de sınıfım diye adlandırılır. Öğretmen hangi alanın adını söylerse çocuklar o alana koşarlar. Yanılan oyundan ayrılır. Öğretmen yönergelerin temposunu arttırarak veya ardı ardına aynı alanın adını söyleyerek şaşırtmalarda bulunur.

Oyun esnasında öğrenci hangi bölümde bulunuyorsa o bölüme uygun hareket eder.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş