“Ahmet’in Resimleri” adlı drama; . “Doktor” adlı şarkı

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

1. Hayal Gemisi

Hayal Gemisi Yeni Üye

Serbest Zaman; Sanat:

Çocuklar güler yüzle karşılanır. Etkinlik köşelerine yönlendirilerek serbestçe çalışmalarına fırsat tanınır. Öğretmen çocukları önceden hazırladığı etkinlik köşelerindeki hamur ve parmak boyasına yönlendirir. Parmak boyası kullanımında dikkat edilecek noktalar çocuklarla paylaşılır (Ağzımıza boyayı almamak, üzerimize boya önlüğü giymek, arkadaşlarımızın üzerine elimizi sürmemek, parmak boyası ile işi bitince kapağını kapatmak vb.). Çuval kumaşı mukavvanın üzerine yapıştırılır. Çocuklar hazırlanmış parmak boyaları ile serbest çalışırlar. Öğretmen hamurla çalışırken de nelere dikkat edilmesi gerektiği (ağıza almamak, kurumaması için hamurla işi bitince kutusuna koyup kapağını kapatmak, hamurları birbiri ile karıştırmamak vb.) hakkında konuşur.

Çocuklar hamur ve kalıplarla serbest çalışmalar yapar.

Drama; Oyun- Hareket:

“Ahmet’in Resimleri” adlı drama yapılır.

“Ellerimle bir güneş çizdim, üzerine yağmur yağınca akıverdi (Ayağa kalkarak ellerle güneş çizme öykünmesi yapılır.).

Yerdeki taşları boyadım istediğim renklere (Yere eğilerek boya fırçası sallanır gibi yapılır.). Suya düşünce siliniverdi renkleri. Kelebek çizdim kâğıdın üzerine, ama istediğim gibi olmadı (Oturularak kalemle çizme öykünmesi yapılır.).

Ne güzel duruyor renkler güneşin gerçeğinde, taşın gerçeğinde, kelebeğin gerçeğinde. Ne renkleri soluyor, ne hiç birşey silebiliyor (Eller sallanır.).” (N. Şirin)

“Deve-Cüce” adlı oyun çocuklarla birlikte oynanır.

Çocukların “Deve” denildiğinde ayağa kalkmaları, “Cüce” denildiğinde yere oturmaları hatırlatılır.

Müzik:

Çocuklarla birlikte halka olunur. “Doktor” adlı şarkı sözlere uygun hareketler yapılarak söylenir.

Doktor

Sar sar, sar makarayı,

Çöz çöz çöz makarayı,

Eller şap şap şap,

Ayaklar rap rap.

Eteğimin pilisi,

Saçlarımın lülesi,

Doktor sana ne dedi?

Üç yumurta ye dedi.

Yemedim, içmedim.

Ah karnım, vah karnım,

Hastayım doktorcuğum.