Ahmet’in Çorabı Hikayesi; Tekerlemeli Oyun

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

1. Hayal Gemisi

Hayal Gemisi Yeni Üye

Serbest Zaman:

Sınıf panosuna at, kuş, kedi, köpek ve insan ayak resimleri gövde kısımları arkaya kıvrılarak yerleştirilir. Çocukların dikkati resimlere dikkat çekilerek bu ayakların hangi canlılara ait olabileceği konuşulur. Bütün canlıların ayaklarının ne işe yaradığı konuşulur.

“Ayakta durarak değil de hayvanlar gibi eğik yürüsek neler olurdu?” yönergesine bağlı olarak ellere de ayakkabı giyerek 4 ayakla yürüme öykünmesi yapılır.

Drama- Türkçe:

Öğretmen bir çorabı eline giyer ve çoraba ağız göz yaparak aşağıdaki diyaloğu çocuklarla paylaşılır.

“Ben Ahmet’in çorabıyım. Sizlere bazı şeyler söylemek için buradayım. Sabah kalkar kakmaz ayağa giyilmeliyim. Ayaklarınızı yıkayınca ve uyuyunca ayaktan çıkarılıp sizi yerimde beklerim. Sakın kirlenince beni yere atmayın. Benim yerim kirli sepetidir. Orada yıkanmak için sıramı beklerim. Yıkanır kurutulur dolaba konulurum. İhtiyaç olunca da ayağa giyilip sizleri gıdı gıdı gıdı yaparım. Sakın çıplak ayak yerlere basmayın sonra hasta olursunuz. Doktor amcanın yanına gidip birçok ilaç alırsınız.

Şşşşt! Ahmet galiba uyanıyor. Hemen yerime gitmeliyim. Söylediklerimi lütfen unutmayın.” (N.Şirin)

Oyun Hareket- Müzik:

Çocuklarla daire şeklinde oturulur. Ayaklar dairenin ortasına doğru uzatılır. Çoraplar çıkarılır, ayaklar ve parmaklar incelenir. Büyük küçük karşılaştırması yapılır. Ayak parmaklarının dizilişine, uzunluğuna dikkat çekilir. “Ayak parmakları el parmakları gibi uzun olsaydı ne olurdu?” sorusu çocuklara sorularak konu hakkındaki fikirleri alınır. Çocukların ayaklarına serit şeklinde 10cm uzunluğunda kesilen mukavvalar yapıştırılır. Ayak parmaklarımız uzun olsaydı ne gibi zorluklar yaşardık sorusu somutlaştırılmış olur.

Çocuklardan ortaya yaklaşarak daireyi küçültmeleri istenir. Aşağıdaki tekerlemeli oyun oynanır.

Edinnine bedinnine

Suya düşmüş canım nine

Seni kurtaralım güzel nine

Al çık bal çık, aradan önce sen çık.

Tekerleme söylenirken çocukların ayakları sırayla sayılır. Tekerleme bittiğinde, sayma kimde kaldıysa o çocuk ayaklarını çekerek dizlerinin üzerine oturur. Bütün çocukların ayakları çıkana dek tekerleme yinelenir. Oyunun sonunda çocuklar ayaklarını ileri geri uzatarak serbest hareket etmeleri istenir. Çoraplar ortaya konularak müzik eşliğinde hızlı çorap giyme yarışması yapılır.

Daire şeklinde oturulur. Müzik eşliğinde ayak parmakları dans ettirilir. Sonra çocuklara “Ayak parmaklarınızı müzik eşliğinde oynatırken ne hissettiniz?” sorusu sorularak görüş ve düşüncelerini anlatmalarına fırsat verilir.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş