Abdest Alırken Hangi Dua Okunur

Konu, 'Ayet, Dua ve Hadis' kısmında Abdulkerim tarafından paylaşıldı.

1. A

Abdulkerim Yeni Üye

Gusül yada Namaz Abdesti Alırken Okunacak Dualar Nelerdir, Abdest Alırken Dua Okumak farz mı yoksa sünnet mi, Peygamber efendimiz abdest alırken ne yapardı?

2. Murat

Murat Yönetici

1) Abdeste başlarken

"Elhamdu lillahillezî ce'ale'l-mâ'e tahûran ve ce'ale'l-islâme nûra!"

(Suyu temizAbdest Alırken Okunacak Dualar - Abdest Alırken Hangi Dualar Okunmalıdır? Okunur? islamı nur kılan Allah'a hamdolsun)

2) Ağıza su verirken:

"Allahumme eskınî min havdı nebiyyike ke'sen lâ azma'u ba'dehû ebedâ"

(Allah'ımAbdest Alırken Okunacak Dualar - Abdest Alırken Hangi Dualar Okunmalıdır? Okunur? bana peygamberinin havuzundan öyle bir kadeh içir kiAbdest Alırken Okunacak Dualar - Abdest Alırken Hangi Dualar Okunmalıdır? Okunur? ondan sonra bir daha susamıyayım)

3) Burnuna su verirken:

"Allahumme lâ tuharrimnî râyihate na'imike ve cinânike"

(Allah'ımAbdest Alırken Okunacak Dualar - Abdest Alırken Hangi Dualar Okunmalıdır? Okunur? bana ni'metinin ve cennetlerinin kokusunu haram kılma)

4) Yüzünü yıkarken:

"Allahumme beyyid vechî bi-nûrike yevme tebyeddu vucûhun ve tesveddu vucûh"

(Allah'ımAbdest Alırken Okunacak Dualar - Abdest Alırken Hangi Dualar Okunmalıdır? Okunur? bazı yüzlerin beyazlanacağıAbdest Alırken Okunacak Dualar - Abdest Alırken Hangi Dualar Okunmalıdır? Okunur? bazı yüzlerin kararacağı günde yüzümü ağart)

5) Sağ kolu yıkarken:

"Allahumme a'tınî kitabî bi yemînî ve hâsibnî hisâben yesîrâ"

(Allahım kitabımı sağ tarafımdan ver ve hesabımı kolaylaştır)

6) Sol kolu yıkarken:

"Allahumme lâ tu"tınî kitâbî bi-şimâlî velâ min-verâ'i zahrî velâ tuhâsibnî hisâben şedîdâ"

(Allah'ımAbdest Alırken Okunacak Dualar - Abdest Alırken Hangi Dualar Okunmalıdır? Okunur? kitabımı sol tarafımdan ve arkamdan vermeAbdest Alırken Okunacak Dualar - Abdest Alırken Hangi Dualar Okunmalıdır? Okunur? beni zor bir hesaba çekme)

7) Başı meshederken:

"Allahumme ğaşşinî bi-rahmetike ve enzil aleyye min berakatik"

(Allah'ımAbdest Alırken Okunacak Dualar - Abdest Alırken Hangi Dualar Okunmalıdır? Okunur? başımı rahmetinle örtAbdest Alırken Okunacak Dualar - Abdest Alırken Hangi Dualar Okunmalıdır? Okunur? üzerime bereketlerini indir)

8) Kulakları mesederken:

"Allâhumme'c'alnî minellezîne yestemi'ûne'l-kavle fe-yettebiûne ahseneh"

(Allah'ımAbdest Alırken Okunacak Dualar - Abdest Alırken Hangi Dualar Okunmalıdır? Okunur? beniAbdest Alırken Okunacak Dualar - Abdest Alırken Hangi Dualar Okunmalıdır? Okunur? sözü işitip sözün en güzeline uyanlardan eyle)

9) Boynu meshederken:

"Allâhumme a'tik rakabetî mine'n-nâri vehfeznî mine's-selâsili ve'l-ağlâl"

(Allah'ım boynumu cehennemden âzâd eyle ve beni zincirlerdenAbdest Alırken Okunacak Dualar - Abdest Alırken Hangi Dualar Okunmalıdır? Okunur? bağlardan koru)

10) Sağ ayağı yıkarken:

"Allâhumme sebbit kademeyye alas-sırâtı yevme tezillu fîhi'l-akdâm"

(Allah'ım ayakların kayacağı günde ayaklarımı Sırat üstünde sağlam tut)

11) Sol ayağı yıkarken:

"Allâhumme'c'al-lî sa'yen meşkûran ve zenben mağfûran ve ticâraten len tebûra"

(Allah'ım Abdest Alırken Okunacak Dualar - Abdest Alırken Hangi Dualar Okunmalıdır? Okunur? bana beğenilecek bir çalışma verAbdest Alırken Okunacak Dualar - Abdest Alırken Hangi Dualar Okunmalıdır? Okunur? günahımı affedip makbul amel ve kârlı bir ticaret ihsan eyle)

12) Abdest bitince:

''Allahümmec’alnî minet-tevvâbîn, vec’alnî min-el-mütetahhirîn, vec’alnî, min ibâdik-es-sâlihîn, vec’alnî minel-lezîne lâ havfün aleyhim ve lâhüm yahzenûn Sübhânekellahümme ve bihamdike, Eşhedü en lâ ilâhe illâ ente vahdeke lâ şerîke leke estagfiruka ve etûbü ileyke eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdüke ve Resûlüke.''

(Ey Rabbim! Beni tevbe edenlerden ve çok çok temizlenenlerden kıl. Beni sâlih kullarından eyle, beni üzerlerine hiç bir korku gelmeyen ve hiç mahzun olmayanlardan kıl. Seni her an hamdinle tesbîh ederim. Ey Rabbim şehâdet ederim ki Senden başka hiç bir ilâh yok, ancak Sen varsın. Şerîkin yok Senin ve yine şehâdet ederim ki Muhammed Senin kulun ve resûlündür. Senden mağfiretini isterim ve Sana tevbe ederim.)

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş