24 Kasım Öğretmenler Günü’nün Anlam ve Önemi

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

1. dilayim

dilayim Bölüm Yöneticisi

Çocuklar doğaları gereği her yaşta öğrenme çabası içerisindedirler. Ailede eğitim başlar ve okul döneminde öğretmen ile devamlılık arz etmektedir. Okuldaki her çocuk yardıma muhtaçtır ve bu konuda öğretmenler çocukların en önemli yardımcılarıdır. Öğretmen çocuğa ne kadar destek olursa çocuk da okula bir o kadar uyum sağlar. Öğretmenler eğitim öğretim sürecinde vatan- millet sevgisi, fazilet, fedakârlık, düzen, özgüven ve disiplin duygularının gelişmesini sağlayarak çocuklar için en önemli duyguların benimsenmesi konusunda yardımlarını esirgememektedirler.

Toplumun kalitesini eğitim öğretim kalitesi aracılığı ile olduğu bilgisinin doğal bir sonucu olarak öğretmenlere fazlası ile görev düşmektedir. Çağdaş eğitim öğretim seviyesine ulaşmak için eğitimde bilimsel yöntemlerde yararlanmakta fayda görülmektedir. Eğitim öğretim sorunlarını çözmüş toplumlar bilim, sanat, teknoloji, kültür ve ekonomik alanlarda kalkınmıştır ve kalkınmaya devam etmektedir.

24 Kasım 1928 yılında Latin Harflerinin kabulü ile millet mekteplerinde okuma yazma seferberliği başlamıştır. Atatürk bu çalışmalara Başöğretmen sıfatı ile katılım göstermiştir. Bu tarihten itibaren de her yıl 24 Kasım günü Öğretmenler Günü olarak kabul edilmektedir.

Öğretmen insanları eğiten ve faydalı işleri öğreten kişi olarak bilinmektedir. Öğrencilerin kişilik olgusunu olumlu yönde geliştiren öğretmenler görevlerini her zaman layıkı ile yerine getirmektedirler. Öğretmenlerimiz ve öğrencileriniz arasındaki sevgi- saygı etkileşimini en iyi şekilde anlatan bu günü değerinde kutlamamız gerekmektedir.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş