2012 LYS Kaç Kişi Tercih Yapacak ?

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

1. Goksel

Goksel Admin Yetkili Kişi

2012 LYS Tercih Yapanların Sayısı Kaç ? ,

2012 LYS Tercih Yapan Aday Sayısı ,

2012 LYS Kaç Aday Tercih Yapacak ?

ÖSYM , son günlerde yaşanan baraj puanı tartışmalarına katıldı ve şu ana kadar 2012 ÖSYS LYS tercihi yapan aday sayısını açıkladı. 2012 Üniversite tercihi yapan aday kişi sayısı kaç ?

ÖSYM’nin açıklaması şöyle :

ÖSYM, kontenjanlara göre tercih yapabilecek aday oranının 2011 LYS’de yüzde 46, 2012 LYS’de ise yüzde 48 olduğunu bildirdi.

ÖSYM’den yapılan yazılı açıklamada, 2012 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile 2012 Lisans Yerleştirme sınavlarının (LYS) değerlendirilmesinde, Yükseköğretim Genel Kurulu’nun 30 Kasım 2011-01 Aralık 2011 tarihli ve 2011.21.1120 sayılı kararı ile yayımı uygun bulunan 2012-Öğrenci Seçme ve YerleştirmeSistemi (ÖSYS) Kılavuzu’na göre işlem yapıldığı belirtildi.

Bu kapsamda, 2012 yılı için yükseköğretime yerleştirme puanları hesaplanırken, 2012-ÖğrenciSeçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu’nun değerlendirmeye ilişkin hükümlerinin aynen uygulandığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

”2012-LYS puanlarının hesaplanmasında ÖSYM’de oluşturulmuş iki farklı yazılım kullanılmış ve sonuçlar her iki yazılımda da bire bir eşleştikten sonra adaylara duyurulmuştur.

Ülkemizin yükseköğrenim stratejisini belirleyen Yükseköğretim Kurulu tarafından bilimsel bir çalışma sonucunda, LYS sınav puanlarının hesaplama yönteminin temelini oluşturan barajpuanı uygulaması getirilmiştir. Buna göre, bir adayın yükseköğretim görebilmesi için sınavdakisoruların yüzde 20′sini doğru yapması halinde alacağı puan (180 puan) baraj olarak kabul edilmiştir. 2010 yılından bu yana söz konusu puan barajı uygulanmaktadır.

2. B

Bengü Yeni Üye

3. M

Misafir Misafir

4. M

Misafir Misafir

bayağı kişi oo iyimiş

5. B

Bengü Yeni Üye

LYS de soruların çok zor olduğu söylendi

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi