2 Yaş Krizi İle Nasıl Baş Edilir?

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında hayal perisi tarafından paylaşıldı.

1. h

hayal perisi Yeni Üye

Bol ağlama ve inatlaşmanın hakim olduğu 2 yaş döneminde çocuklarınızın bu sendromu en iyi şekilde atlatabilmesi için ebeveyn olarak oldukça yaratıcı olmanız gerekmektedir.

Bebeklikten çıkış dönemi olarak bilinen 2 yaş döneminde çocuklar pek çok beceriye sahiptirler. Fiziksel, bilişsel ve dil gelişimleri sayesinde kendilerini rahat ifade edebilen çocukların akran ilişkileri ve oyunları daha eğlenceli gerçekleşmektedir. Bu dönemde çocuklarda ben giyeceğim; senin istediğini değil benim istediğimi giyeceğim; ben yapacağım gibi söylemlerin yanı sıra zaman zaman ağlama nöbetleri ile karşı karşıya kalınmaktadır.

2 yaş sendromunu yaşayan çocuk neler yapar?

*Önceleri kısa dönemlerde susturulan çocuklar bu dönemde daha uzun süreli ağlama davranışı gösterebilir.

*Farklı korkular geliştirilebilir.

*İnatçılık ve karşı gelme baş göstermektedir.

*Bazı renklere ilgi başlayabilir.

2 yaş krizinde çocuklara bir ebeveyn olarak şu şekilde davranabilirsiniz:

*Çocuğunuzun enerjisini boşaltabileceği; hoplayıp, zıplayabileceği, koşabileceği özgür alanlar yaratmalısınız.

*Çocuğunuz bir konuda inatlaşmaya başladıysa onun ilgisini başka yöne çekerek öfke patlaması yaşama durumunun önüne geçebilirsiniz.

*Çocuğunuzun etrafındaki insanlara alışması için onlara yardımcı olun. Akranlarıyla beraber oyun oynama becerisi olmayan çocuğunuza yardımcı olun.

*Bir süre işe ara veren bir anne iseniz işe başlarken çocuğunuzun bu duruma alışabilmesi için ona yardımda bulunmalısınız. Gerekirse 2 yaş sendromu ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için çocuk ruh sağlığı uzmanı ile iletişime geçebilirsiniz.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş