1 ve 2 çomak kukla yapıyoruz; Yoğurttan Tereyağ Elde Ediliyor

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

1. Hayal Gemisi

Hayal Gemisi Yeni Üye

Sanat:

1 ve 2 rakamlarının kalıpları hazırlanır. Öğretmen kâğıda rakamları bantla tutturur. Çocuklar kâğıdı istedikleri renkte parmak boyası ile boyamaları için yönlendirilir. Boyalar kuruduktan sonra bantla tutturulan rakamlar çıkarılır. Kalıp kaldırıldığında 1 ve 2 rakamları ortaya çıkar.

Fen Matematik:

Yoğurttan tereyağı yapılır. Öğrencilerle bir gün öncesinden mayalanan yoğurt kavanozun içerisine sulandırılarak konulur. Öğrenciler sıra ile yayıkta olduğu gibi ellerinde kavonozun içindeki sulandırılmış yoğurdu çalkalarlar. Elinde yoğurt olmayan grup üyeleri otururarak beklerler. Elinde yoğurt kabı bulunan çocuk aşağıdaki tekerlemeyi söyleyerek önlerinde dolaşır.

“Benim yoğurdum şap şap. Bir sağa bir sola bak, çalkalaya çarkalaya zıplat. Yoğurdu bir arkadaşının önüne çabucak bırak.” tekerlemesi ezgili olarak söylenerek çocuklardan birinin önüne bırakılır. Yoğurdu alan çocuk tekrar aynı ezgiyi söyleyerek diğer arkadaşına bırakır. Yoğurttan yağ çıkarılana kadar oyuna devam edilir. Sütün ürünlerinden yağın oluşumu gözlemlenir.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş