1. #1

  Yazar : elmakurdu çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Refik Halit Karay Memleket Hikayeleri Kitabının Özeti  Refik Halit Karay Memleket Hikayeleri Kitap Özeti
  Memleket Hikayeleri Özeti Refik Halit Karay

  Refik Halit Karay Mudurnu'dan İstanbul'a göçen Karakayış ailesinden Maliye Başveznedarı Mehmed Halit Bey'in oğludur. Galatasaray Sultanisi 'nde ve Hukuk Mektebi 'nde okudu. Maliye Nezaretinde memur olarak çalıştı.

  Kitabın Özeti

  Yatık Emine adında bir kadın vardır, İl merkezinde ard arda olaylar çıkmasına sebep olduğundan dolayı ilçede oturtulmak ve başka bir yere gitmesine engel olmak için Kaymakam, jandarma bölük komutanına emir gönderir,ayrıca kasabanın genel ahlakının bozulmaması için gerekli önlemler alınmasını da istemiştir.Jandarma bölük komutanın ismi Sabridir.Sabri ilk olarak Yatık Emine'yi yanına çağırttırır ve olayların çıkmaması için kendisini uyarır.

  Yatık Emine de tamam der uzaklaşır. Yatık Emine'nin ilçede olmasından dolayı halk devamlı tedirginlik içerisindedir ve Yatık Emineyi dışlamaktadır.Yatık Emine'nin yatacak bir yeri olmaması karşısında, ilk olarak hapishanede kadınlar koğuşuna konulur,hapishanedeki kadınların çirkin tavırları ile karşılaşır ve orada dövülür,ardından hapishaneden alınır.

  Hastaneye gönderilir ,orada iyi bir yaşam sürmeye başlar .Gürcü Server adında bir genç

  delikanlı hastanede görevlidir ve Yatık Emine'ye yardımcı olmaktadır fakat hastahaneden çıkartılarak kendisine bir ev tahsis edilmesi kararı Kaymakamlığın emriyle Sabriye ulasır,

  Sabri Yatık Emineye kıyıda köşede bulunan, ilçeden uzak bir yerde ev bulur fakat evin içerisi boştur,hiç bir eşya yoktur .Yatık Emine burada sefil bir şekilde yaşamaktadır.Gürcü Server adındaki kişi Yatık Emine'ye , gizli gizli yardım etmektedir ve ona eşya tahsis etmiştir. Yatık Emine bu olaydan memnun kalmıştır ve bir süre iyi bir yaşam sürmüştür.

  Bir ara evi terkettiğinde eşyaları, yakındaki halk tarafından fahişenin eşyası mı olur gerekçesiyle alınır ve Yatık Emine gene sefalet içinde yaşamaktadır.Sabri Yatık Emine'ye acımaktadır ve kendi adına Yatık Emine'nin ekmek alması için fırıncı ile konuşur .Fırıncı her gün Yatık Emine'ye 1 ekmek vermektedir.

  Yatık Emine 1 ekmeğin kendisine yetmeyeceğini söyleyerek 3 ekmek alır.Fırıncı Emineyi Sabriye şikayet eder ve artık Emine fırından ekmek alamamaktadır.Günler , Emine için yaşanmaz hale gelir. (açlık,susuzluk ,soğukArtık Emineden haber alınamamaktadır.Jandarma bölük komutanı

  Sabri bu olay için jandarma er ve çavuşu görevlendirmiştir.Jandarma er ve çavuş Yatık Eminenin yanına gitmek için yola koyulur ve evine vardıklarında Yatık Eminenin cesediyle karşılaşırlar.

  Refik Halit Karay Memleket Hikayeleri Kitabının Özeti

  Eserin adı:Memleket Hikayeleri


  Yazarı: Refik Halit Karay
  Türü: Edebiyat

  PAYLAŞ

 2. #2

  Yazar : Hoca çevrimdışı

  türk edebiyatında ankara üzerine yazılmış en müthiş metnin yazarıdır. zaten ankara üzerine yazılmış en müthiş metnin fransız edebiyatından çıkması abes olurdu.. ankara üzerine çok yazıldı, çizildi ama refik halid'in ankara'sı başka bir tesir bıraktı bende. sürgün döneminde üç ayını ankara'da geçirir rerif halid. bu üç ay, tam da malum ankara yangınının yaşandığı döneme tekabül eder. yıl 1916'dır. (bazı kaynaklarda yangının tarihi 1917 olarak zikredilir.)refik halid karay ile falih rıfkı atay'ın isimleri arasında büyülü bir ahenk var..


 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Refik Halit Karay Memleket Hikayeleri Kitabının Özeti


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Türkiyenin Başkenti Neresidir ?

Resim Yükle

 Refik Halit Karay Memleket Hikayeleri Kitabının Özeti

memleket hikayeleri özeti memleket hikayeleri kitap özeti refik halit karay memleket hikayeleri özeti refik halit karay memleket hikayeleri kitabının özeti memleket hikayeleri özet yatık emine özet memleket hikayeleri kitap tahlili refik halid karay memleket hikayeleri özeti refik halit karay memleket hikayeleri tahlili memleket hikayeleri refik atay memleket hikayeleri refik halit karay özet memleket hikayeleri yatık emine kısa özeti yatik emine ozet falih rıfkı atay memleket hikayeleri memleket hikayeleri kitabındaki hikayelerin isimleri

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz