1. #1

  Sponsorlu Bağlantılar

  24 Kasım Öğretmenler Günü Yazıları  24 Kasım öğretmenler günü yazıları
  öğretmenler günü için yazı


  Öğretmenler günü ile ilgili yazılar:

  Osmanlı İmparatorluğu döneminde eğitime ve öğretime önem verilmiyordu. Az sayıda okul vardı cumhuriyetin ilanıyla birlikte yurdumuzun her yanına yeni yeni okullar açıldı Okul çağında olanlar bu okullarda okumaya başladı.

  Atatürk eğitimin, öğretimin yayılmasından, yaygınlaşmasından yanaydı. 1928 yılında Arap harflerinin kaldırılıp yerine bugün kullanmakta olduğumuz Türk harflerinin kabulü tüm yurtta sevinç yarattı. Halkın yeni harfleri kısa sürede öğrenip daha çok yurttaşın okur yazar olmasını sağlamak amacıyla yoğun bir çalışma başladı. Okuma yazmayı yaygınlaştırmak için okul çağı dışındaki yurttaşlara okuma yazma öğreten okullar açıldı. Bunlara Millet Mektepleri adı verildi.

  Atatürk Ulus Okulları dediğimiz Millet Mektepleri'nde yazı tahtasının başına geçerek dersler verdi. Bakanlar kurulu 11.11.1928 günü yaptığı toplantıda Ata'ya Ulus Okullar Başöğretmenliği sanını verdi. 24 Kasım Atatürk'ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gündür.

  Öğrencileri, öğretmenleri, okulu çok seven Atatürk yurt gezilerinde okullara uğrardı Sınıflara girer, sıralara oturur, ders dinlerdi. Öğrencilere sorular sorardı Öğretmenlerle konuşur, her yerde öğretmenliğin üstün bir meslek olduğunu anlatırdı.

  Atatürk, öğretmenlerin Ulusal Kurtuluş Savaşı'nda nasıl canla başla çalıştıklarını yakından izlemiştir. Yurdumuzun düşman tarafından paylaşıldığı sırada öğretmenler Öğüt Kurulları oluşturarak halka ulusal bağımsızlık, Ulusal Kurtuluş Savaşı düşüncelerini yayıyordu. Öğüt Kurulları dışında öğretmenler 14 eğitim kuruluşu ile birlikte Milli Kongre Cephesini kurdular. Milli Kongre Cephesi, düşmanların İzmir'i işgal ettikleri günlerde Sultanahmet Mitingini hazırladı. Bu mitingin konuşmacılarından çoğu öğretmenlerdi.

  Başöğretmen Atatürk, öğretmenlerin Ulusal Kurtuluş Savaşı'nda gösterdikleri etkinliği hep övmüştür. Atatürk yeni Türkiye'nin yaratılmasında öğretmenlere büyük görevler düştüğü inancındaydı. Çağdaş bir ulus olmamız için eğitimin yaygınlaşması gereğine inanıyordu. Bu nedenle Atatürk "Ulusları kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir" Sözleriyle öğretmene verdiği önemi ve duyduğu saygıyı en güzel biçimde belirtmiştir.
  Atatürk'ün 100 Doğum yıldönümü 1981 yılında, 24 Kasımın her yıl Öğretmenler Günü olarak kutlanması kararlaştırıldı

  Öğretmenler Günü'nde öğretmenin toplum içindeki yeri, değeri belirtilir Öğretmen sorunları dile getirilir Öğretmenler Günü'nde; eğitime, öğretime hizmet etmiş, saygınlık kazanmış öğretmenler anılır. Gençlerin yetişmesindeki katkıları anlatılır Mesleğe yeni giren öğretmenler 24 Kasımda Öğretmen Andı içerek göreve başlarlar.

  Öğretmen; yapıcı ve yaratıcıdır İnsan haklarına saygılıdır Öğretmen özverili, çevreye güven ve inanç veren, içi insan sevgisiyle dolu bir kişidir Atatürk; Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır" demekle öğretmene yüklediği sorumluluğu ve değeri anlatmıştır.

  Öğretmenler sevgi dağıtır. İçimizi aydınlatır Bizi doğruya yöneltir. Bilgili kişiler olmamız için çaba gösterir. Dünyayı tanıtır Öğretmen her alanda yeniliği, yenileşmeyi savunur. Gerçekleri anlatır.


  Bize doğruyu, güzeli, iyiyi, mertliği, milli duyguları ve Atatürk ilkelerine bağlılığı öğreten öğretmenlerimizdir. Biz onların eseriyiz Sıhhatini, nefesini, enerjisini, gençlik yıllarının hepsini bizim için harcar. Beceri ve yeteneklerimizin gelişmesine yardımcı olur. Kısaca analar doğurur, öğretmenler yetiştirir. Bizleri ham bir madde olarak ele alan öğretmenler, üzerimizde titiz, dikkatli ve sabırlı çalışmalar yaparak bizi şekillendirirler. Duygularımıza, ruhumuza, fikirlerimize ve hayata bakışımıza en güzel desenleri verirler.

  PAYLAŞ

 2. #2

  Yazar : Esram çevrimdışı

  Öğretmen öğretir bize A-B-C yi diye bir şarkı vardı hiç unutmam


 3. #3

  Yazar : Fıstık çevrimdışı

  her 24 kasımda öğretmenler gününü coşku ile kutluyoruz


 4. #4

  Yazar : Misafir

  yazıya kısmen katılmıyorum osmanlı döneminde eğitime ve öğretime kesinlikle önem veriliyordu... evet osmanlının son yıllarında okur yazar sayısı azdı çünkü hepsi cephede canlarını ortaya koydular... kimse bu açıdan bakmıyor


 5. #5

  Yazar : Misafir

  bende arkadaşa katılıyorm..


 6. #6

  Yazar : Murat çevrimdışı

  Şöyle ilkokul öğretmenime özlem dolu bir yazı yazmak isterdim, masumiyetimizin bekçiliğini yaparlardı, sığınacak liman gibi bizleri kucaklarlardı, sonra ortaokul lise biz büyüdükçe öğretmenlerimiz de bizim içimizdeki büyüme gibi büyüdüler, kimileri o kadar büyüdü ki bizden daha kötü oldular.


 7. #7

  Yazar : Neslişah çevrimdışı

  Öğretmenlerimiz sabırla bizlere birşeyler öğretmeye çalıştılar


 8. #8

  Yazar : Goksel çevrimdışı

  öğretmenlik kutsal bir meslektir. peygamberimiz hz muhammed savaşta elegeçirilen düşman askerlerini okuma yazma öğretmeleri karşılığında serbest bırakmıştır.


 9. #9

  Yazar : Elif Dilara çevrimdışı

  Öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun


 10. #10

  Yazar : Misafir

  çok güzeeeeeeeeeeel site


+ Cevap Ver
Sayfa 1/2 12 SonSon
 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  24 Kasım Öğretmenler Günü Yazıları

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 4 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 3.00 puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Türkiyenin Başkenti Neresidir ?

Resim Yükle

 24 Kasım Öğretmenler Günü Yazıları

24 kasım ile ilgili yazı 24 kasım öğretmenler günü ile ilgili yazı 24 kasim ile ilgili yazi 24 kasım öğretmenler günü yazıları 24 kasım ile ilgili yazılar 24 kasım öğretmenler günü ile ilgili yazılar 24 kasım ıle ılgılı yazı 24 kasım yazıları 24 kasım öğretmenler günü yazı 24 kasımla ilgili yazılar öğretmene yazılar 24 kasım ile yazı 24 kasım öğretmenler günü ile ilgili şiir öğretmenler günü ile ilgili mektuplar 24 kasım öğretmenler günü yazıları kısa

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz