1. #1

  Yazar : Nursena çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Safra Kesesi Ameliyatı nasıl yapılır?

  Bir çok safra kesesi ameliyatı inceledim bazılarının görüntülerini arşivimize ekledim.


  Safra kesesi problemi yaşayanların geneli Safra kesesi taşları ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları merak ederler.

  Safra Kesesi Ameliyatı nasıl yapılır?
  Nedir bu Safra kesesi?

  Safra kesesi, karaciğerden salgılanan safranın toplandığı, karacigerin alt kısmında bulunan torba şeklinde bir organdır. Kesenin görevi, safrayı depolayıp, yoğunlaştırmak, ve gerekli aralıklarla oniki parmak bağırsağına safra salgılamaktır.

  Safra kesesi iltihabı, safra kesesi taşlarının neden olduğu bir çeşit iltihaplanmadır. Tıp dilinde kolesistit denir. İki çeşidi vardır. Müzmin safra kesesi iltihabında safra kesesi büzülür, gereği gibi çalışamaz hale gelir. Ayrıca sürekli safra salgısı kese hacminin artmasına neden olur. Hastanın karnında, özellikle yemeklerden sonra gaz ve gerginlik vardır. Ayrıca; sağ taraftan başlayıp, kaburgaların altına kadar yayılan geçici bir ağrı ve sarılık nöbetleri de görülür. Tıp dilinde kronik kolestit denir. Bu hastalık genellikle 40 yaşını geçmiş şişman kadınlarda görülür. Akut safra kesesi iltihabı özellikle safra yollarına yerleşmiş taşın neden olduğu bir hastalıktır. Tıp dilinde akut kolestit denir. Hastada karnın sağ üst kısmına gelen ani, şiddetli ve çabuk gelişen, sırta, hatta sağ omuzun ucuna kadar yayılan ağrı vardır. Ateş artar, kusma ve bulantı görülür. Her iki çeşit safra kesesi iltihabında da; vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. Ameliyat gerekebilir.

  Yetişkin bir insan vücudu günde yaklaşık 700 ml safra üretir.

  Safranın önemli işlevlerinden birincisi, yağları çok sayıda küçük damlacıklara ayırmaktır. İkinci işlevi, yağ sindiriminin son ürünleri ile yağda çözünen vitaminlerin (A, D, E, K Vitaminleri) emilimine yardım etmektir. Diğer bir önemli işlevi ise, kanda önemli yıkım ürünlerinin atılmasında rol almaktır. Örneğin hemoglobin parçalanma ürünü olan "biluribin" ve karaciğer hücrelerinde sentezlenen kolesterol gibi.

  Safradan aşırı miktarda su ve tuz kaybı, safraya aşırı miktarda kolesterol salgılanması gibi anormal koşullarda, kolesterol çökebilir ve "safra taşları" oluşabilir. Safra kesesi, safra taşları veya başka nedenlerle tıkanırsa safra bağırsağa dökülmez, safra pigmenti karaciğer veya safra kesesi tarafından geri emilerek kana karışır. Böylece "sarılık" adı verilen hastalık ortaya çıkar. Deri ve göz akı sarı bir renk alır.

  Safra bağırsağa gelen asidik besinleri nötralize eder. Antiseptik özelliğiyle zararlı bakterileri öldürür.
  Prof. Dr. Hasan Taşçı – Safre Kesesi Ameliyat Görüntüleri. Laparoskopik safra kesesi ameliyatı. Türkçe olarak anlatımı yapılan ameliyat video. Safra kesesinin video görüntüleri ve bu görüntülerde hastanın rahatsızlığına sebeb olan hastalıklı organ ve son olarak safra kesesinin insan vücudundan çıkartılmasının video görüntüleri.  Prof. Dr. Hasan Taşçı tarafından anlatımı yapılan safra kesesinin alınması ameliyat videosu. laparoskopik kolesisistektomi ameliyatı video görüntüleri izle. Safra kesesi iltihabı görüntüleri. Safra kesesi iltihabı hakkında kısa bilgi. karaciğer yatağından safra kesesinin alınması, safra kesesi taşı ameliyatı hakkında ayrıntılı bilgiler izle.

  Eklenmiş Resmin önizlemesi Eklenmiş Resmin önizlemesi -digestive_system_showing_bile_duct.png  
  PAYLAŞ

 2. #2

  Yazar : Murat çevrimdışı

  Safra kesesi amaliyatının risklerini göz önüne alarak ne yapmak gerekiyor?


 3. #3

  Yazar : Kara çevrimdışı

  Safra kesesi ameliyatı yaşlılar için oldukça riskli gerçi yaşlılar için her ameliyatın bir riski mevcut ameliyat edilmezsede direk hastayı zehirleyebiliyor


 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Safra Kesesi Ameliyatı nasıl yapılır?


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Türkiyenin güneyinde kalan Deniz hangisidir?

Resim Yükle

 Safra Kesesi Ameliyatı nasıl yapılır?

safra kesesi karaciğere yapışırsa safra kesesi ameliyat çeşitleri safra kesesi karaciğere yapışırsa ne olur yaşlılarda safra kesesi iltihabı yaşlılarda safra kesesi ameliyatı acıksafra kesesi ameliyat vidyosu yaşlılardasafrakesesi açık safra kesesi ameliyatı izle safra kesesi açık ameliyatı izle safra kesesi ameliyatı nasıl olur safra kesesıameliyatı safra kesesi ameliyatı için hastanin hazirlaniş görüntüleri safra kesesi taşı ameliyat görüntüleri safra kesesi ameliyatı nasıl yapılır safra ameliyati cesitleri

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz