1. #1

  Yazar : Mavi çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Kurban Etinin Ne Kadarı Dağıtılır?  Kurbanın Eti Nasıl Dağıtılır?
  Kurbanın Etinin Ne Kadarı Dağıtılır?
  Kurban Bayramında kesilecek kurbanlıkların ne kadarını ne derecede kimlere dağıtmak gerekir.
  Kurban Eti Dağıtmak Kurban Bayramı Geldi Kurban Etini Nasıl Dağıtıcaz Kurban etinin Ne Kadarını dağıtmalıyız hemen öğreniyoruz..
  • Kurban etini kesen kimse de yiyebilir. Fakir olsun zengin olsun herkese ve zimmî kâfire de verebilir. Etin üçte birini evine üçte birini komşulara gerisini fakirlere vermek müstehabdır. Hepsini fakirlere sadaka vermek veya kendi evine bırakmak da câiz olur.
  • Kurban etini evinde 3 günden fazla bırakabilir. Kurban sahibi zengin değilse çoluk çocuğunun et ihtiyacını karşılamak için hepsini evinde bırakabilir. (Bedâyi)
  • Hayvan kesildikten sonra eti telef olsa [mesela yansa köpekler yese] vacip sâkıt olur. Tekrar kesmek gerekmez. Kan akıtmakla vacip yerine gelmiştir. (Hindiyye)
  • Kurbanın hiçbir yeri satılmaz. Eğer bir kısmı satılırsa satılan kadarının bedelini tasadduk etmek gerekir. Fakat kurbanın eti ile yenecek birşey alınıp yense o miktarı tasadduk gerekmez. (Hindiyye İ. Âbidîn)
  • Dört mezhepte de gayrimüslime zekât verilmez fakat herhangi bir fayda umularak zimmî gayrimüslime sadaka verilebilir. Hanefî’de zimmî gayrimüslime kurban eti de verilebilir
  • Aslında her türlü sadakayı salihlere iyilere vermek elbette faziletlidir. Herhangi bir sebeple mesela İslâmiyeti sevdirmek için fâsıklara kâfirlere de vermek câizdir. Şâfiî mezhebinde ise verilmez.

  PAYLAŞ

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Kurban Etinin Ne Kadarı Dağıtılır?


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Türkiyenin kuzeyinde kalan Deniz hangisidir?

Resim Yükle

 Kurban Etinin Ne Kadarı Dağıtılır?

kurbanın ne kadarı dağıtılır kurban etinin ne kadarı dağıtılır kurbanın ne kadarı dağıtılmalı kurbanin ne kadari dagitilmali kesilen kurbanın ne kadarı dağıtılır kurban etinin ne kadarı dağıtılmalı kurbanin ne kadari dagitilir kurbanın etinin ne kadarı dağıtılır kurban etinin ne kadari dagitilir kesilen kurbanin ne kadari dağitilir kurban etinin ne kadari dagitilmali kurbanın ne kadarı dağıtılması kurbanın ne kadarı verilir kurban kesilince ne kadari dagitilir kesilen kurbanın ne kadarı dağıtılmalı

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz