1. #1

  Yazar : Murat çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Balıklar Suda Nasıl Yüzerler?

  Ayrı bir alem olan deniz altında yaşayan balıklar yüzgeçleri sayesinde su altında yüzerler. Bütün balıklar vücudunun elastikiyeti cinslere bağlıdır.Örneğin Yılan balığı adından anlayacağınız gibi vücudunu bir yılan gibi hareket ettirebilir.

  Balıklar, yüzerken çok fazla miktarda enerji harcarlar. Bunun sebebi elbetteki suda çok uzun süre yüksek hızda yüzmeleri değildir. Balıklar, durgun halde iken aniden yüksek hızlara ulaşabilmek için çok fazla enerjiye ihtiyaç duymaktadırlar.

  Şunu da belirtmekte fayda var balıklar suyun içinde çoğu zaman akıntıya karşı hareket etmektedirler. Su altında ne kadar zor hareket ettiğimizi suyun içindeyken ne kadar zor hareket ettiğimizi, yolda yürürken ise ne kadar kolay hareket ettiğinizden pay çıkarabiliriz. Deniz ve Kara arasındaki yaşamın ne kadar farklı olduğunu bu örnekle daha net anlayabiliriz.
  Balıklar Suda Nasıl Yüzerler?
  Tüm balıklar kuyruklarını iki yana da hareket ettirebilirler.Ayrıca Kuyruklarının her iki yana hareketi sırasında geri ve yandaki suyu iterler. Suyun bu hareketlere olan tepkisi balıkların ters yönde hareket etmesine neden olmaktadır. Kuyruğun başka bir vazifesi de balığın yana yatmasını önlemesidir. Bunun yanı sıra hareket yönünde sabit kalmasını sağlar. Yüzgeçlerin açısının değiştirilmesi ile balık aşağı ve yukarı yüzebilir. Bu mekanizma ayrıca uçaklardaki gibi işler. Balıklardaki Ön yüzgeçler hızı düzenleme yönünden fren etkisine sahiptirler.

  Eklenmiş Resmin önizlemesi Eklenmiş Resmin önizlemesi -bal-klar-nas-l-y-zerler.jpg  
  PAYLAŞ

 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Balıklar Suda Nasıl Yüzerler?

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 2 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 4.50 puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Türkiyenin Başkenti Neresidir ?

Resim Yükle

 Balıklar Suda Nasıl Yüzerler?

suda balık nasıl yüzer balıklar suda nasıl yüzer balıklar nasıl yüzer balık nasıl yüzer baliqlar alemi hayvanlar alemi suda nasıl yüzerler deniz yılanı nasıl yüzer baliklar neden akintiya ters yuzer balıklar neden akıntıya karşı yüzer baliklar nqsil yuzerler balıklar suda nasıl yuzer baliklar nasil yuzüyor balıklar suda karşı yüzerler balıklar neden akıntıya doğru yüzerler baliklar nasil yüzer

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz