1. #1

  Yazar : denizz çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Aşil tendonu sakatlığı

  Aşil tendonu, topuk kemiğini bacağın baldır kasına bağlayan bağ dokusuna denir. Tendonda oluşan bir sakatlık, dokunun iltihaplanmasına ya da parçalanmasına neden olabilir.

  Tendonun iltihaplanmasına aşil tendiniti denir. İltihap, bacağın arka tarafında, topuğa yakın bölümde ağrıya neden olur. Tendonun yırtılmasına tendon rüptürü denir. Bu da topuğunuzun çevresinin ağrımasına sebep olur

  Nasıl Oluşur ?

  Aşil tendinitinin nedenleri şunlar olabilir:

  •Aşil tendonun aşırı zorlanması
  •Gergin baldır kasları
  •Gergin aşil tendonları
  •Yokuş yukarı fazla koşmak
  •Bazen, az topuk destekli, düşük tabanlı spor ayakkabıları giyerek egzersizlerin yoğunluğunu arttırmak ya da spor aktiviteleri fazlalaştırmak.
  •Yürürken ya da koşarken ayakların, normalden fazla içe doğru yere basması ve yassılaşması (over-pronation).
  •İşe giderken yüksek topuklu ayakkabılar giymek ve daha sonra spor egzersizi yapmak üzere düşük topuklu ayakkabılar giymek..

  Bir aşil tendonu ani bir hareketle de zarar görebilir. Örneğin, zıplarken ya da depara kalkarken tendonunuzu yırtabilirsiniz.


  Semptomları Nelerdir ?

  Aşil tendiniti, sancıya neden olur, aşil tendonu yumuşar ve şişebilir. Ayak parmaklarınız üzerinde yükseldiğinizde ya da tendonunuzu gerdiğinizde ağrı hissedersiniz. Ayak bileğinizin hareket alanı kısıtlanabilir.

  Tendon koptuğunda,yırtıldığında ya da attığında bunu hissedebilirsiniz. Eğer tam bir yırtılma olursa topuğunuzu yerden kaldıramazsınız ya da ayak parmaklarınızı hareket ettiremezsiniz

  Nasıl Teşhis Edilir ?

  Doktorunuz bacağınızı muayene ederek, hassaslığını ve şişkinliği kontrol eder. Ayrıca sizi yürürken ya da koşarken izleyerek ayağınızın iç kısmına doğru fazla basıp basmadığınıza (over-pronate) bakar

  Nasıl Tedavi Edilir ?


  •İlk 2-3 gün ya da ağrı kaybolana kadar, her 3-4 saatte bir, 20-30 dakika süreyle aşil tendonunun üstüne buz torbaları koyun.
  •Yatarken alt bacağınızı bir yastık üzerine koyun.
  •Doktorunuzun size yazdığı iltihap giderici ilaçları kullanın.
  •Eğer doktorunuz ayakkabınızın içine topuk desteği kullanmanızı söylerse, en azından tendonunuz iyileşene kadar hata daha uzun süre onu kullanın. Bu destek aşil tendonunuzun fazla gerilmesini engeller.
  •İyileşme sürecindeyken, spor egzersizinizi durumunuzu kötüleştirmeyecek bir aktiviteyle değiştirin.
  •Örneğin, koşmak yerine yüzmeniz gerekebilir.
  •Uzmanınızın size tavsiye ettiği aşil tendonunu esneten ve güçlendiren hareketleri yapın.
  •Eğer ayağınızın topuğu içe doğru fazla basıyorsa, doktorunuz oraaa denilen, ayakkabınızın içine konarak ayaklarınızı sabit tutan parçalardan kullanmanızı önerebilir. Oraaaleri, eczanalerde, spor ayakkabı satan dükkanlarda bulabilirsiniz ya da özel olarak yaptırabilirsiniz.
  •Bazı ciddi aşil tendiniti vakalarında, ayağınız haftalarca alçıda kalabilir.
  •Tendon yırtılması ameliyat gerektirebilir. Eğer ameliyat olmazsanız, ayağınız 6-10 hafta alçıda kalabilir.


  Etkileri Ne Kadar Sürer ?

  İyileşmenin süresi yaş, sağlık ve daha önce sakatlığınızın olup olmamasına göre değişir. Bu, durumun ciddiyetine göre de değişir.

  Biraz iltihaplanmış ve ağrımaya yeni başlamış bir tendon birkaç hafta içinde iyileşebilir. Ciddi bir şekilde iltihaplanmış ve uzun zamandır ağrıyan bir tendonun iyileşmesi birkaç ay sürebilir. Tendon iyileşene kadar sancıya neden olan aktiviteleri yapmayı bırakmalısınız. Tendon ağrısına neden olan aktiviteleri yapmaya devam ederseniz, şikayetleriniz tekrar ortaya çıkar ve iyileşmeleri daha uzun sürer.

  Günlük Aktivitelere Ne Zaman Geri Dönülebilir ?

  Herkesin sakatlığının iyileşme süresi farklıdır. Günlük aktivitelerinize geri döneceğiniz zaman, sakatlığınzın ortaya çıktığı zamandan itibaren geçen süreye değil, aşil tendonunun ne kadar kısa sürede iyileşebileceğine bağlıdır. Tedaviye, belirtiler ortaya çıktıktan ne kadar sonra başlarsanız, iyileşmeniz de o kadar uzun sürer.
  Rehabilitasyonun amacı günlük aktivitelerinize mümkün olan en sağlıklı şekilde geri dönmenizi sağlamaktır. Eğer geri dönüşünüz çok erken olursa sakatlığınızı daha da kötüleştirebilirsiniz.

  Aşağıda belirtilen seviyeye geldiğinizde, günlük etkinliklerinize sağlıklı bir şekilde geri dönebilirsiniz:

  •Sakatlanmış bacağın hareket alanı, sağlam bacağın hareket alanı kadar olduğunda.
  •Sakat bacağınız sağlam bir bacak kadar güçlü olduğunda.
  •Dümdüz, aksamadan ve ağrı çekmeden yürüyebildiğinizde
  Aşil Tendiniti Nasıl Önlenebilir ?

  Aşil tendonu sakatlıklarına karşı korunmanın en iyi yöntemi egzersizlerden önce baldır kaslarınızı ve aşil tendonlarınızı esnetmenizdir. Eğer gergin aşil tendonunuz ya da baldır kaslarınız varsa bir spor aktivitesi yapsanız da yapmasanız da günde iki defa onları esnetin.

  Eğer vücudunuzun aşil tendinitine eğilimi yüke yokuş yukarı çok faza koşmayın.

  PAYLAŞ

 2. #2

  Yazar : I$ık çevrimdışı

  aşil tendon hakkında güzel bilgiler için teşekkürler.

  [SIGPIC][/SIGPIC]
  [FONT=Book Antiqua][COLOR=Olive][B] Cisminin küçüklüğüne bakıpta günahlarını küçük zannetme.[/B][/COLOR][/FONT]

 3. #3

  Yazar : Nursena çevrimdışı

  aşil tendonu ağrısı çok acı veriyor.


 4. #4

  Yazar : Murat çevrimdışı

  Aşil tendonu, bacağın baldır kaslarının büyük tendonu, ayak bileğinin arkasında topuğa tutunur.

  Aşil tendonu iltihabına Aşil tendiniti denilmektedir.

  Baldırın arka bölümündeki kas grubunun topuk kemiğine birleşmesini sağlayan yapıya Akhilleus'un aşağıdaki öyküsünden esinlenilerek Aşil tendonu adı verilmiştir. Homeros'un İlyada'sındaki Troya savaşının en önemli figürlerinden olan Akhilleus (Aşil), Thetis ile Peleus'un oğludur. Annesi Thetis, Akhilleus'a ölümsüzlük kazandırmak için çocukken onu ölüler ülkesindeki Stiks Irmağı'na daldırmıştır. Bunu yaparken Akhilleus'u topuğundan tuttuğu için topuğu büyülü suya değmemiştir. Akhilleus'un ölümü ancak ve ancak topuğundan alacağı bir darbeyle olacaktır. Paris, attığı okla onu topuğundan vurur ve Akhilleus'u öldürür.

  Aşil tendonunun kopmasına tıpta 'Aşil Tendon Rüptürü' denmektedir ve ameliyat sonucu tendon tamiri yapılabilmektedir. 6 ile 10 hafta kadar uzun bacak alçısı uygulanmakta ve fizik tedavi sonucunda tendon iyileştirilmektedir. Uzun zaman alan tedavi süreci nedeniyle spor aktivilerine ve normal hayat aktivitelerine dönüş geç olmaktadır.Özellikle sporcuların spora başlamadan önce iyi bir ısınma antremanı yapmaları önerilmektedir.

  Ruanda soykırımındada Hutular, Tutsileri öldürmekten yorulup kaçmalarını önlemek için Aşil tendonlarını kesmişlerdir.


 5. #5

  Yazar : Misafir

  aşil tendon sakatlığında ayak ne kadar alçıda kalıyor


 6. #6

  Yazar : Ziyaretci

  aşil tendon

  Ben 17 yasındayım gecen sene ocak aylarında macta carpısma sonucu sakatlandım farkında olmadım mac bıtıkten snra aksıyarak yurudum fazla onemsemedım 3 ay snra bi ozel hastaneye gıtım silikonlu topuklar kulandım ılacta verdı gecmedı sonra ortepedia hastanesıne gitim orada aynısını verdım bir cok hastane ye qıtım ve aradan 1 yıl gectı halen aynıyım en son adana numune arastırma hastanesıne gitim orta toplarıma ine vurdular 2 ayağımda agrıodu aşil tendon topuk kemığinin keşistıgi yerde snra ıylesmeyince filimimi emarımı cektırdı ameliyat etıler sağ ayağımda 1 ay ıyıdı sonra yine aynı oldu bu sefer topugumun altına vurdu aynı topuk dıkenı gıbı ama o degıl ayak korselerı kulanıorum sıcak soğuk yapıorum faydo yok suan ßı ozeL hastanede fızık tedavıye baslıyacam ameLıyat olduguma pısmanım Bu ağrıyı nasıl iğleştirim yardımcı olun.


 7. #7

  Yazar : Ziyaretci

  Asil Tendon

  Benim de aciyor, ama geciyor tekrar geliyor.

  Bir Magnezyum ve kalsiyum tabletler kullan.
  Iki baldir kasini, iki eline bir soldan biri sagdan iyice gerdir her 2 saatte bir yap.
  Uc cok fazla cinsel aktivitede bulunma, spermler ile cok fazla vitamin mineral kayboluyor.
  Avokado, zeytin yagli, ceviz ve kaju fisitigi ye.

  bir de yururken arka baldir kaslarini yormayacak sekilde yuru..


 8. #8

  Yazar : Misafir

  Merhaba,
  Nisan 2011 tarihinde sağ ayağımdaki aişl tendonunu yırttım ve ardından hemen amaeliyat oldum. Yaklaşık 6 hafta kadar ayağımda topuğumun üzerine basmamı engelleyen plastik büyük bir bot gibi atel ve iki adet koltuk değneği kullandım. Hayatımın önceki döneminde 14 sene Hentbol oynadığım için baldır kaslarım bir hayli gelişmiş durumdaydı. Ameliyattan sonra sağ baldır kasım (Kalf kası) neredeyse sıfırlanmıştı. Yaklaşık bir sene aklınıza gelebilecek hiçbir şey yapmıyorum. Nisan 2012 tarihinde tedavimin ilk aşaması bitecek, daha sonra esnetme ve güö kazandırma hareketlerine başlayacağım. Eğer sigara kullanıyorsanız, lütfen en kısa zamanda bırakın çünkü tendonlarınızın sertleşmesine neden oluyor. Daha sonrasında baldır kası tarafından kuvvetlice çekilince aklınıza gelemeyecek bir acı ve ses ile kopuyor. Hayatımda birçok şey yaşadım ama aşil tendonunun kopması yaşayabileceğiniz en büyük rahatsızlık. Lütfen, spor yapmadan önce iyi ısının, bana birşey olmaz demeyin. Ayağınız ağrımaya başlıyorsa farkında olmadan zorluyorsunuzdur, aslında vücudunuz size "Beni zorlama" demek istiyor. Dizinizden yukarı bir yere koyarak dinlendirin, soğuk uygulayın ve lütfen zorlamayın.
  Herkese sağlıklı aşil tendonları diliyorum.


 9. #9

  Yazar : Muhibbi çevrimdışı

  baldır kitlesi dediğimiz triceps surae adlı kasın kirişidir.. bu kas da iki parçadan oluşur, gastrocnemius ve soleus... gastrocnemius çift başlıdır...nomina anatomica'da tendo calcaneus olarak geçer ve bahsi geçen kasları tuber calcanei'ye yani topuk kemiğine bağlar... hatta yamulmuyorsam plantar kasın incecik tendonu da topuğun hemen üstünde bu tendonla kaynaşır, emin olamadım şimdi...10 cm ila 17 cm arasındadır uzunluğu...


 10. #10

  Yazar : Muhibbi çevrimdışı

  Aynı zaman da futbolcuların korkul rüyası


+ Cevap Ver
Sayfa 1/2 12 SonSon
 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Aşil tendonu sakatlığı

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 3 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 5.00 puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Türkiyenin güneyinde kalan Deniz hangisidir?

Resim Yükle

 Aşil tendonu sakatlığı

aşil tendonu aşil tendonu ağrısı tendon ağrısı aşil tendon ağrısı ayak tendonları tendon ağrısına ne iyi gelir aşil tendonu ağrısı nasıl geçer aşil tendiniti nasıl geçer bacak tendonları ayak tendon ağrısı tendon ağrısı nasıl geçer aşil tendon ağrısı nasıl geçer aşil tendonu ameliyatı sonrası iyileşme süreci tendon ağrısı tedavisi asil tendonu agrisi

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz