1. #1

  Yazar : denizz çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Anti Nükleer Antikor Testi Nedir?

  Anti Nükleer Antikor Testi Nedir?


  Anti nükleer Antikor Testi(ANA) bağışıklık sisteminizi kontrol etmek için yapılır. Vücudunuzun bağışıklık sisteminin kendi vücut hücrelerine saldırı için antikor üretip üretmediğini ölçer.

  Bu testin bir diğer adı da FANA dır. (Floresan Antinükleer Antikor)


  Neden Yapılır?

  Bu test ilaçlardan ve çeşitli oto bağışıklık sistemi rahatsızlıklarından kaynaklanan sistemik deri vereminin teşhisinde kullanılır(SLE).

  Deri veremi romatizmaya sebep olan hastalıklardan birisidir. Oto bağışıklık hastalığının belirtilerine sahip olduğunuzda teşhisin doğrulanması için bu test kullanılır. Aynı zamanda deri vereminin tedavisinin işe yarayıp yaramadığını görmek için de kullanılır.

  Test Nasıl Yapılır?

  Bu test için özle bir hazırlık gerekmemektedir.

  İğne ile kolunuzdan bir miktar kan alınır. Alınan kan tüpte toplanır ve laboratuara gönderilir.
  Bu testi yaptırmak yalnızca birkaç dakikanızı alır. Bu testi yaptırırken AIDS, hepatit veya diğer kan yoluyla bulaşan hastalıklara yakalanma riski yoktur

  Test Sonuçları

  Test sonuçlarını nasıl ve ne zaman alacağınızı sağlık danışmanınıza sorun.

  Bu testin sonucu tek başına yardımcı değildir. Eğer test sonucunuz pozitifse, deri veremi gibi oto bağışıklık hastalıklarına sahip olabilirsiniz.

  Ancak pek çok insan kanında normal olarak anti nükleer antikorlara sahip olduğu için oto bağışıklık sistemi hastalığına sahip olmadığı halde pozitif sonuç alabilir.

  Oto bağışıklık hastalığına sahip olduğunuz halde negatif sonuç ta alabilirsiniz. Kesin teşhis koyabilmek için sağlık uzmanınız belirtilerinizle beraber ANA testini yorumlamaya ve diğer laboratuar testlerine ihtiyaç duyabilir

  Eğer Test Sonuçlarım Normal Değilse?

  Testler sağlık geçmişinizin ve şu andaki sağlığınızın sadece bir parçasıdır. Bazen bir test ilk sonucu kontrol etmek için tekrar edilebilir. Sonuçlarınızla ilgili olarak sağlık uzmanınıza danışın ve sorularınızı sorun.

  Eğer test sonuçlarınız normal değilse:

  -İlave testlere ihtiyacınız olup olmadığı
  -Tekrar ne zaman teste gitmeniz gerektiği

  Konularında sağlık uzmanınıza danışın.

  PAYLAŞ

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Anti Nükleer Antikor Testi Nedir?


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Türkiyenin kuzeyinde kalan Deniz hangisidir?

Resim Yükle

 Anti Nükleer Antikor Testi Nedir?

bağışıklık sistemi testi bağışıklık testi nasıl yapılır anti nükleer antikor ana tarama bağışıklık sistemi testi nasıl yapılır bağışıklık sistemi testleri bağışıklık sistemi testleri nelerdir anti nükleer antikor pozitifliği forum antı nukleer anti mitokondriyal antikor ama fana testi anti nuukleer antikorun pozitif ne demekemek anti nükleer antikor ana pozitif nükleer tarama testi antinükleer antikor ana tarama pozitif antinükleer antikor ana tarama

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz