1. #1

  Yazar : I$ık çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  insan Vücudunun Görüntüsü

  Muhteşem bir varlık olan İnsan ve onun Vucudu gün gün özellikleri ile daha yakından tanınıyor. Allah ne kadar muhteşem bir eser yaratmış bunu daha iyi anlamak için insan vucudunun görüntüsünü incelemek gerekir , İnsan vücudunun görevleri nelerdir , bu küçücük hücreler bu kadar büyük görevleri ne ile yapmaktalar akılları varmı? bunları yöneten gücün kusursuzlugu karşısında secde etmek gerekir.

  Makalemizin detayına gelince ;

  İnsanın iç dünyasına (duygusal değil tabi), hücrelerine, atomlarına kadar zoomlamak. Aşağıdaki resimler tarama elektron mikroskobu (SEM) adı verilen yeni nesil elektron mikroskobuyla çekilmiş fotoğraflar. Büyütme oranı x25'den (el mikroskobuyla aynı) x250.000'e kadar çıkabiliyor. İmkansız ayrıntılar 1 ve 5 nm boyutlarda görüntülenebiliyor.

  Bilim insanları SEM'i insan vücudundaki hücreleri görüntülemede kullanmışlar ve bazen kanserli bir hücrenin görüntüsüne, bazen de bir yumurta hücresinin sperm hücresiyle buluşma anına ulaşmışlar. Beni oldukça etkileyen bir insanın yaşaması, her gün nefes alıp verebilmesi için her an durup dinlenmeden çalışan onca hücreden, her an içimizde gerçekleşen mucizelerden bi haber yaşamamız..
  1- Kırmızı Kan Hücreleri.
  İnsan vücudunda oksijen taşımakla görevli hücreler. Erkeklerde ortalama 5 yada 6 milyon, kadınlarda ise 4 yada 5 milyon kırmızı kan hücresi bulunuyor. Yüksek kesimlerde yaşayan insanlarda kırmızı kan hücreleri oksijen azlığı nedeniyle daha fazla.  insan Vücudunun Görüntüsü  2- Saç Teli.
  Resimde ucu kırılmış bir saç teli görülmekte.
  insan Vücudunun Görüntüsü

  3- Purkinje Sinir Hücresi.
  100 milyon nöron arasında nöronları en genişleri arasındadır. Diğerlerinden farklı olarak vücudun hareket (motor) koordinasyonunu sağlarlar. Toksik maddeler (alkol yada lityum alımı), bağışıklık hastalıkları, genetik mutasyonlar Purkinje hücrelerini oldukça olumsuz etkiliyor.
  insan Vücudunun Görüntüsü

  4- Kulak Tüyleri.
  Kulağın içindeki tüyler ses titreşimlerine duyarlı yapılardır.
  insan Vücudunun Görüntüsü

  5- Göz Sinirinden Çıkan Kılcal Damarlar.
  insan Vücudunun Görüntüsü

  6- Dil Üzerindeki Tat Alma Duyuları.
  İnsan dili üzerinde 10.000 civarında tat alma duyusu bulunur ki bunlar tuzlu, ekşi, acı, tatlı gibi duyguları insan beynine iletir. İnsanın zevki için çalışan görünmez kahramanlardan biri.
  insan Vücudunun Görüntüsü

  7- Diş Plakası.
  insan Vücudunun Görüntüsü

  8- Kan Pıhtısı.
  Resimde kan pıhtısı tarafından örümcek ağı gibi sarılmış kırmızı kan hücreleri. Resmin tam ortasında görünen hücre beyaz kan hücresi.
  insan Vücudunun Görüntüsü

  9- Akciğer İçindeki Alveol Hücreleri.
  Akciğer içindeki alveoller kan hücreleriyle gaz (oksijen, karbondioksit) alışverişi yaparlar.
  insan Vücudunun Görüntüsü

  10- Kanserli Akciğer Hücresi.
  Önceki sağlıklı akciğer görüntüsünden farklı olarak bu resimde akciğer hücresi kanser yüzünden biçimini kaybetmiş durumda.
  insan Vücudunun Görüntüsü

  11- İnce Bağırsak Kıvrımları.
  Ülger olarak da geçen ince bağırsaktaki bu kıvrımlar yüzey alanını artırıyor, bu sayede yiyeceklerin emilmesi kolaylaşıyor. Dikkatli bakıldığında kıvrımlar arasında yiyecek artıkları görülmekte.
  insan Vücudunun Görüntüsü

  12- İnsan Yumurtası ve Taç Hücreleri.
  Resimde iğne ucunda insan yumurtası görülmekte. Yumurta hücre zarıyla çevrilmiş durumda. Zar üzerinde bulunan gliko proteini (glycoprotein) yumurtayı korumasının yanı sıra spermleri tutan bir yapıya sahip. Ayrıca iki taç hücresi hücre zarına yapışmış halde görülmekte.
  insan Vücudunun Görüntüsü


  13- İnsan Yumurtası Üzerindeki Sperm Hücreleri.
  Resimde yumurtaya girmeye çalışan sperm hücreleri görülmekte.
  insan Vücudunun Görüntüsü

  14- İnsan Embriyosu ve Sperm Hücresi.
  5 günlük döllenmiş insan yumurtası. Resimde yumurta etrafında halen durmakta olan sperm hücreleri görülmekte. Embriyo ve sperm hücreleri pembe, sperm hücrelerinin kuyrukları yeşil renkte görülmekte. Mavi alanlar hücreler arasındaki bağlantıyı sağlayan boşluklar.
  insan Vücudunun Görüntüsü

  15- 6 günlük İnsan Embriyosu
  Rahim içinde yatmış vaziyette 6 günlük insan yavrusu.
  İlla Allah'ın varlığına inanmak için denizlerin yarılmasını yada ölünün dirilmesini yada Ay'ın parçalanmasını görmeye gerek yok. İnanmak isteyen kalp, çevresine bakıp biraz düşünse yeter. Zaten Kur'an-ı Kerim'in birçok yerinde demiyor mu "Siz hiç düşünmez misiniz?" diye?

  insan Vücudunun Görüntüsü

  PAYLAŞ
  [SIGPIC][/SIGPIC]
  [FONT=Book Antiqua][COLOR=Olive][B] Cisminin küçüklüğüne bakıpta günahlarını küçük zannetme.[/B][/COLOR][/FONT]

 2. #2

  Yazar : Nehir çevrimdışı

  Muhteşem şeyler demekten kendimi alamıyorum Yüce Yaradan bizler için neler yapmış kıymetini bilmeliyiz. Teşekkürler Işıkcığım bilgi için.

  Kimi sevsem sensin,hayret sevgi hepsini nasıl değiştiriyor.Gözleri maviyken yaprak yeşili,senin sesinle konuşuyor,elbet yarım bakışları o kadar tehlikeli senin sigaranı senin gibi içiyor...


  LÜTFEN EMEĞE SAYGI.

 3. #3

  Yazar : madamalev çevrimdışı

  evet ya harika..


 4. #4

  Yazar : Murat çevrimdışı

  Muhteşem bir tasarım.. İnsan vücüdü harika kelimeler kifayetsiz kalıyor böyle bir sanat karşısında


 5. #5

  Yazar : Abdullah çevrimdışı

  İşte muhteşem bir tasarım ....


 6. #6

  Yazar : Nicole çevrimdışı

  insan vücudunda ciğerler nerde bende merak ediyordum o kadar ilginç bilgilerle karşılaştımki bende maşaallah demekten alamadım kendimi. Sübhanallah.


 7. #7

  Yazar : avrupali çevrimdışı

  Cok super, insan akli almiyor böyle seyleri. Allahin yarattigi muhtesem seyler..


 8. #8

  Yazar : irem çevrimdışı

  İnsan vücudu benim gözümde muhteşem bir eser yaradan ne güzel yaratmıs


 9. #9

  Yazar : Misafir

  öğretmenim ödev vermiştiinsan vicudundan hüzre oluşturun diye çok yararlı olucak YAŞASIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII NNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN


 10. #10

  Yazar : irem çevrimdışı

  Allahu Teala muhteşem yaratmış


 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  insan Vücudunun Görüntüsü


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

İstanbul Ne Zaman Fethedilmiştir ?

Resim Yükle

 insan Vücudunun Görüntüsü

insan vücudu dış görünüşü ciğerler nerede ciğerlerimiz nerede vücudumuzda ciğerlerimiz nerede cigerler nerde cigerlerimiz nerede ciğerlerimiz vücudumuzun neresinde insan vücudunda ciğer nerede insan vücudu nerede ne var insan ciğeri nerede insan vücudu ne nerede insan vücudunda ne nerede insan vücudunda akciğer nerede insan vücudunun iç görünümü vücut görüntüsü

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz