1. #1

  Yazar : ~Ecrin~ çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Hıçkırık Nasıl Geçer

  Hıçkırık* çoğu zaman kısa süreli ve zararsızdır ve sağlıklı kişilerde geçici bir rahatsızlık olarak ortaya çıkar ama bazen de bir tehlike sinyali olabilir. Sİşte hıçkırığın nedenleri ve nasıl kesilebileceği..

  Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta’nın yazısı

  Hıçkırık* göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran ve diyafram adı verilen kasın istem dışı kasılmasını takiben ses tellerinin bulunduğu gırtlak bölgesinin aniden kapanmasıyla oluşur ve bu sırada karakteristik bir “hık” sesi duyulur. Dakikada 10-30 kez tekrarlayabilen bu kasılmalar diyaframdan başka kaburgalar arasındaki kaslarda da saptanabilir. Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta* Mynet okurları için yazdı.

  Hıçkırık* çoğu zaman kısa süreli ve zararsızdır ve sağlıklı kişilerde geçici bir rahatsızlık olarak ortaya çıkar. Küçük bebeklerdeki ve çok hızlı yemek yiyen ve bu sırada hava yutan kişilerde görülen hıçkırık buna iyi bir örnektir. Aşırı gülme* gıdıklanma* fazla sigara ve alkol kullanılması* histeri* hava yutulması… gibi organik bir hastalığa bağlı olmayan durumlarda da geçici hıçkırık ortaya çıkabilir.

  Hıçkırık bazen günlerce-haftalarca kesilmeyip hastayı ciddi şekilde rahatsız edebilir ve önemli bir hastalığın belirtisi de olabilir. Uzun süreli hıçkırıklar hastanın yemek yemesini* uykusunu* konuşmasını… etkiler. Cerrahi girişim sırasında ve sonrasında ortaya çıkan hıçkırıklar da çeşitli komplikasyonlara yol açarlar.
  Hıçkırığın merkez siniri sistemi hastalıklarından mide hastalıklarına kadar çok farklı sebepleri vardır

  MERKEZİ SİNİR SİSTEMİ HASTALIKLARI

  Hıçkırık* ensefalit* menenjit* beyin içi kanama ve beyin tümörleri* üremi* beyindeki yaşlılıkla ilgili değişiklikler gibi merkezi sinir sistemini ilgilendiren hastalıkların bir bulgusu olabilir.

  GÖĞÜS HASTALIKLARI
  Her iki akciğer arasında kalan ve içinde kalbin de bulunduğu
  mediyasten ismi verilen bölgenin hastalıklarında hıçkırık gelişebilir. Buradaki lenf bezlerinin tüberküloz* kanser veya başka nedenlerle büyümeleri* frenik sinirin travması* aşırı kalp büyümesi* kalp krizi* ve yemek borusu tıkanıkları bu hastalıkların başlıcalarıdır. Zatürreede ve akciğer zarları arasında sıvı toplanması da hıçkırığa neden olabilir.

  KARINLA İLGİLİ HASTALIKLAR
  Diyafram kasının fıtıkları* karaciğer tümör ve apseleri* mide
  kanseri* dalak enfarktüsü* bağırsak tıkanıklığı* akut pankreatit gibi hastalıklarda hıçkırık saptanabilir. Ayrıca* üst batın operasyonları sonrasında da hıçkırık ortaya çıkabilir.

  HIÇKIRIK TEDAVİSİ

  Hıçkırık tutan kişiler yemek yerken acele etmemeli ve konuşmamalıdır. Genel olarak yüksek sesle değil* yavaş konuşmaya özen gösterilmeli* aırı gülmeden kaçınılmalıdır. İçecekler kesinlikle şişeden içilmemeli* aç karnına alkol ve sigara kullanılmamalıdır.

  Hıçkırık* önce aşağıdaki basit manevralarla giderilmeye çalışılır:
  • Bir çay kaşığı dolusu kuru toz şekerin yutulması veya aç karnına birkaç karanfil çiğnemek* özellikle yaşlılarda iyi sonuç verebilir.
  • Burundan sokulan bir kateterle yutağın uyarılması işe yarayabilir.
  • Derin nefes alıp verilmesi(hiperventilasyon) denenebilir.
  • Belirli bir süre nefes tutma etkili olabilir.
  • Bir kese kağıdı içine nefes alıp verilmesi*su veya buz parçalarının hızla yutulması* buzlu su* limon suyu veya sirke içilmesi de hıçkırığı geçirebilir.

  Bu yöntemlerle giderilemeyen hıçkırık için sakinleştiriciler* kas gevşeticiler gibi çeşitli ilaçlar etkili olabilir. Bunlar içinde en popüler olan tedavi 4-6 saat arayla 10-20 mg klorpromazin veya 6 saatte bir 200 mg kinidin verilmesidir. Boyundaki karotis damarına hekim tarafından masaj yapılması da denebilir.

  Bu tedavilerle de durdurulamayan hıçkırık için son çare frenik sinirin bir anestezik ilaçla veya cerrahi olarak blokajıdır.

  PAYLAŞ
  [LEFT][IMG]http://i287.photobucket.com/albums/ll149/glittergn/butterfly/btterfly033.gif[/IMG][IMG]http://i287.photobucket.com/albums/ll149/glittergn/butterfly/btterfly037.gif[/IMG]
  [/LEFT]

  [FONT=Comic Sans MS][SIZE=4][COLOR=#33ccff][COLOR=#f2583a][COLOR=#ffff00][COLOR=#ccccff][COLOR=#ffffff][COLOR=#ffffff][COLOR=#000000][COLOR=#000000][RIGHT][COLOR=DarkSlateGray][COLOR=Magenta]
  [/COLOR][/COLOR][/RIGHT]
  [/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/SIZE][/FONT]

 2. #2

  Yazar : madamalev çevrimdışı

  Su için , ekmek yiyin


 3. #3

  Yazar : Murat çevrimdışı

  Hıçkırırken sakın kendinizi tutmayın bırakın hıçkırık kesilene kadar devam etsin. Aksi takdirde çok kötü sonuçlar dogabilir.


 4. #4

  Yazar : Abdullah çevrimdışı

  Çocukların çok iyi b,r yöntemi var saniye nefesini tutunca hemen geçiyor çok denedim...


 5. #5

  Yazar : irem çevrimdışı

  ben genelde nefesimi tutarım tutabildiğim kadar Hıçkırık Nasıl Geçer


 6. #6

  Yazar : Heyyooo

  :*

  Gençler tutmayın sakın !! Tıkanır da ölürsünüz mazallah :*


 7. #7

  Yazar : Ziyaretci

  Hıçkırık geçiren şeyler

  Hıçkırık geçirmek için yapmanız gereken limon tozu emmek limon yekem en garanti çözüm ise yarım tatlı kaşığı elma sirkesi içmek anında keser


 8. #8

  Yazar : Ziyaretci

  hickirik nasil gecer..

  Sicak sut iciniz ya da iciriniz..
  cocuklara sicak olmasin ama soguk da olmasin.. ılık


 9. #9

  Yazar : Ziyaretci

  hıçkırığı geçirmek için

  hıçkırığı geçirmek için;önce ben bir bardak su alırım 3 defa derin nefes alıp verdikten sonra 3 defa yudum yudum sudan içerim.Sonra tekrar bunu yaparım yani 1 kaç kez geçer.deneyebilirsiniz.


 10. #10

  Yazar : Ziyaretci

  nasıl kurtulurum?bilmiyorum

  işaret parmağınızı kasın kasın ve kasın doğrusu ben üç defa denedim geçti...

  Çok saolunn geçti Hıçkırık Nasıl Geçer)


+ Cevap Ver
Sayfa 1/4 123 ... SonSon
 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Hıçkırık Nasıl Geçer


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Vücuttaki Görme Organı Nedir ?

Resim Yükle

 Hıçkırık Nasıl Geçer

hıckırık nasıl gecer hıçkırık nasıl giderilir hickirik nasil gecer uzun süren hıçkırık nasıl geçer hık hık nasıl geçer uzun süreli hıçkırık nasıl geçer hıçkırık nasıl geçirilir hık nasıl geçer hickirik nasil gider hıçkırık nasıl geçer forum h305çk305r305k nas305l geçer hickirik nasil gecirilir hıçkırığı geçiren şeyler uzun sureli hickirik nasil gecer hickirik

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz