1. #1

  Sponsorlu Bağlantılar

  29 Ekim Cumhuriyet bayramının anlam ve önemi nedir?  29 ekimin anlam ve önemi nedir
  29 ekim cumhuriyet bayramının anlam ve önemi
  29 ekim cumhuriyet bayramı ve anlamı nedir

  29 Ekim anlam ve önemi


  Cumhuriyet adı verilen yönetim biçimlerinde halk, yönetimini beğenmediği yöneticileri, belli aralıklarla yinelenen seçimlerde değiştirebilmek olanağına sahiptir.Bu nedenle yöneticiler, toplumu keyfi biçimde yönetemezler; halkın isteklerini ve beğenilerini gözönünde tutmak zorunda kalırlar. Bir başka deyişle, yöneticilerin iradesi mutlak değil, halk iradesi ile sınırlıdır. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet'in Onuncu Yıl Kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutku'nda, 29 ekimi en büyük bayram olarak nitelendirmiştir.

  29 Ekim 1923'te Cumhuriyet rejimini ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs'ta kutlanan bir millî bayramdır.

  Cumhuriyetin ilanı

  Mustafa Kemal Paşa 19 Mayıs 1919'da Osmanlı hükümeti tarafından, bölgede düzeni sağlaması için devletinin bir gemisi ile Samsun'a gönderilmiştir. Ülkenin çoğu ilinde kongreler düzenlemiş ve "Tek bir egemenlik var, o da Milli egemenliktir. Ülkeyi, yine ulusun kendi gücü kurtaracaktır," ilkesiyle, yurdun her tarafından gelen ulus temsilcilerini 23 Nisan 1920 günü Ankara'da Büyük Millet Meclisi'nde toplamıştır. Meclis Mustafa Kemal Paşa'yı 'Meclis Başkanı' seçmiştir. Mustafa Kemal Paşa'nın önderliğinde Büyük Millet Meclisi, Türk Kurtuluş Savaşı'nı başlatmıştır. Halk ve düzenli ordular düşman kuvvetlerine karşı savaş vermiş, omuz omuza mücadele etmiştir.

  Kurtuluş Savaşının zaferle sonuçlanmasının ardından TBMM 1 Kasım 1922'de saltanatı kaldırmıştır. Padişah Vahdettin 'vatan haini' ilan edilmiş ve yurdu terk etmiştir.

  24 Temmuz 1923 günü İsviçre nin Lozan şehrindeki Lozan Üniversitesi'nde, Türkiye Büyük Millet Meclisi temsilcileri ile İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Portekiz, Belçika, SSCB ve Yugoslavya temsilcileri Lozan Barış Antlaşmasını imzalamıştır. Bu antlaşma ile yeni bir devletin temelleri atılmıştır fakat devletin yönetim biçimi henüz belirlenmemiştir.

  İkinci dönem Büyük Millet Meclisi, 11 Ağustos'ta ilk toplantısını yapmıştır ve 13 Ekim'de Ankara başkent ilan edilmiştir. Bu dönemde Atatürk egemenliğin ulusa dayandığı bir sistem olan cumhuriyet yönetiminin ilanı için hazırlıklar yapmaya başlamıştı. Atatürk 28 Ekim akşamı yakın arkadaşlarını Çankaya'da yemeğe çağırmış ve "Yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz," demiştir.

  29 Ekim günü Atatürk, milletvekilleri ile görüştükten sonra taslağı hazırlanan "Cumhuriyet" önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne vermiştir. Meclis önergeyi kabul etmiştir ve böylece Türkiye Devletinin yeni yönetimi biçimi Cumhuriyet, yeni ismi "Türkiye Cumhuriyeti Devleti" olarak belirlenmiştir. Atatürk, kurulan Türkiye Cumhuriyetinin ilk cumhurbaşkanı olmuştur. Halk da Cumhuriyetin ilanını sevinç ve coşku ile karşılamıştır.

  Cumhuriyette Atatürk'ün de söylediği gibi, egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur. Ulus, kendini yönetme yetkisini, kendilerine temsil eden milletvekilleri aracılığı ile kullanır. Cumhuriyet yönetiminde, yurttaşın seçme ve seçilme hakkı vardır. Seçilen temsilciler, yasaları tasarlar ve yöneticileri ulus adına denetler. Ulus, seçimle yöneticileri seçebilir.

  PAYLAŞ

 2. #2

  Yazar : Ruhsar çevrimdışı

  Cumhuriyetin anlamı türk halkı için çok büyük

  Her Ruhu Saran Bir Sar vardır :)

 3. #3

  Yazar : Nida çevrimdışı

  Cumhuriyet bayramı kutlamaları tüm coşkusuyla bu yılda yapılacak


 4. #4

  Yazar : Murat çevrimdışı

  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı bu sene gerektiğince coşkulu kutlanmasa da yine ilerleyen zamanlar da bazı şehirlerde daha etkili kutlamaları göreceğiz, malum bayramlar ardı ardına gelince tercihen kutlamalarda azalma oluyor.


 5. #5

  Yazar : alev çevrimdışı

  Cumhuriyetimizin önemi çok büyüktür cumhuriyet ilan edilmeseydi kim bilir şuan ne durumdaydık


 6. #6

  Yazar : Misafir

  Süper sağoll29 Ekim Cumhuriyet bayramının anlam ve önemi nedir?


 7. #7

  Yazar : rumeysA

  29 Ekim Cumhuriyet bayramının anlam ve önemi nedir? cok teşekkür ederim elif öğretmen tşk tşk tşk


 8. #8

  Yazar : Anonim

  Teşekkürler


 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  29 Ekim Cumhuriyet bayramının anlam ve önemi nedir?

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 10 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 3.90 puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Türkiyenin Başkenti Neresidir ?

Resim Yükle

 29 Ekim Cumhuriyet bayramının anlam ve önemi nedir?

29 ekim nedir 29 ekim in önemi nedir cumhuriyet bayramının anlam ve önemi kısaca 29 ekim cumhuriyet bayramının anlam ve önemi kısaca cumhuriyet bayrami nedir cumhuriyetin önemi nedir kısaca 29 ekim anlam ve önemi özet 29 ekim anlam ve önemi kısaca 29 ekim cumhuriyet bayramı anlam ve önemi kısa 29 ekim cumhuriyet bayramının önemi nedir 29 ekim cumhuriyet bayramının önemi 29 ekim cumhuriyet bayramı önemi nedir 29 ekim cumhuriyet bayramının önemi kısaca 29 ekim cumhuriyet bayramı nedir 29 ekim in önemi

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz