1. #1

  Yazar : Muallim çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir Kısaca Hayatı

  _

  Cahit Sıtkı Tarancının Hayatı ve Eserleri
  Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir Kısaca Hayatı

  Cahit Sıtkı Tarancı 2 Ekim 1910, Diyarbakır 13 Ekim 1956, Viyana Türk şair, yazar.

  Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir Kısaca Hayatı

  Cumhuriyet dönemi Türk şirinin en önemli şairlerinden birisidir. En ünlü şiirleri "Otuz Beş Yaş" ve Memleket İsterim ‘dir.


  2 Ekim 1910’da Diyarbakır’da dünyaya geldi. Babası, Diyarbakır'da ticaret ve ziraatle uğraşan köklü Pirinçcizadeler ailesinden Bekir Sıtkı Bey; annesi, babasının amca kızı Arife Hanım'dır. 4 Aralık 2010 tarihinde erişildi. Ailesi, ona Hüseyin Cahit adını verdi. Akrabaları Pirinççioğlu soyadını aldığı halde Soyadı Kanunu çıktığı yıl pirinç ekiminden çok zarara uğrayan babası Bekir Sıtkı Bey, bu duruma kızarak çiftçi anlamına gelen Tarancı soyadını almıştır.

  Şiirlerinde en çok yaşama sevinci ve ölüm temalarına yer vermiş, nedense hep ölümün üstüne gitmiştir. Ayrıca yitik aşklar, mutlu sevdalar, yalnızlık, yaşadığı bohem hayatın buruklukları, çocukluk özlemi de şiirlerine konu olmuştur.

  ESERLERİ

  ŞİİR:
  Ömrümde Sükût (1933, 1968)
  Otuz Beş Yaş (1946, 1982)
  Düşten Güzel (1952, 1969)
  Sonrası (Ölümünden sonra 1957, 1962)

  MEKTUP:
  Ziya’ya Mektuplar (Ölümünden sonra 1957. Ziya Osman Saba'ya mektupları)

  ÖYKÜ:
  Cahit Sıtkı'nın Hikayeciliği ve Hikayeleri (Ölümünden sonra Selahattin Ömerli derledi, 1976)
  Bütün Şiirleri (Asım Bezirci derledi, 1983)

  EDEBİ YAŞAMI
  Şiir yazmaya lise yıllarında başlayan Cahit Sıtkı’nın Fransız okullarında okumuş olmasının etkisiyle ilk şiirlerinde Fransız şairlerin üsluplarıyla benzerlikler görüldü.

  Kimileri 'Muhit' ve 'Servet-i Fünun/Uyanış' dergilerinde yayımlanan ilk şiirlerini 1933 yılında yayımlanan Ömrümde Sükut adlı kitapta topladı. Otuz Beş Yaş şiirinin, 1946’da, Cumhuriyet Halk Partisi’nin düzenlediği, yarışmada birincilik kazanmasıyla ününü pekiştirdi ve Cumhuriyet Dönemi’nin önemli şairleri arasına girdi.
  Sanat için sanat ilkesine bağlı kaldı. Ona göre şiir, kelimelerle güzel şekiller kurma sanatıdır Vezin ve kafiyeden kopmamış; ama ölçülü veya serbest, her türlü şiirin güzel olabileceği inancını taşımıştır. Açık ve sade bir üslubu vardır. Çoğu gerçeğe bağlı olan mecazları, derin, karışık ve şaşırtıcı değildir. Uzak çağrışımlara ve hayal oyunlarına pek itibar etmemiştir. Zaman zaman bazı imaj ve sembollere başvurmuştur.
  Şiirlerinde en çok yaşama sevinci ve ölüm temalarına yer vermiş, nedense hep ölümün üstüne gitmiştir. Ayrıca yitik aşklar, mutlu sevdalar, yalnızlık, yaşadığı bohem hayatın buruklukları, çocukluk özlemi de şiirlerine konu olmuştur.

  kaynak wikipedia

  PAYLAŞ

 2. #2

  Yazar : Misafir

  çok saol çok kısa olmuş


 3. #3

  Yazar : alev çevrimdışı

  Cahit Sıtkı Tarancının edebi ve şair kişiliği tüm yazarlara örnek olmalı


 4. #4

  Yazar : Misafir

  sağolun


 5. #5

  Yazar : Elif Dilara çevrimdışı

  Cahit Sıtkı Tarancının eserlerini çok beğeniyorum


 6. #6

  Yazar : Misafir

  allah siziden razi olsin Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir Kısaca Hayatışanliurfe): okidim ögirenidim teşekir edirim.yazen(meme)
  Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir Kısaca Hayatı


 7. #7

  Yazar : Misafir

  cahit sıtkı tarancı gibi bir şair olmak isterdim(çok teşekir ederim kısa olmuş)Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir Kısaca HayatıCahit Sıtkı Tarancı Kimdir Kısaca HayatıCahit Sıtkı Tarancı Kimdir Kısaca HayatıCahit Sıtkı Tarancı Kimdir Kısaca HayatıCahit Sıtkı Tarancı Kimdir Kısaca HayatıCahit Sıtkı Tarancı Kimdir Kısaca HayatıCahit Sıtkı Tarancı Kimdir Kısaca HayatıCahit Sıtkı Tarancı Kimdir Kısaca HayatıCahit Sıtkı Tarancı Kimdir Kısaca HayatıCahit Sıtkı Tarancı Kimdir Kısaca HayatıCahit Sıtkı Tarancı Kimdir Kısaca HayatıCahit Sıtkı Tarancı Kimdir Kısaca HayatıCahit Sıtkı Tarancı Kimdir Kısaca HayatıCahit Sıtkı Tarancı Kimdir Kısaca HayatıCahit Sıtkı Tarancı Kimdir Kısaca HayatıCahit Sıtkı Tarancı Kimdir Kısaca HayatıCahit Sıtkı Tarancı Kimdir Kısaca HayatıCahit Sıtkı Tarancı Kimdir Kısaca HayatıCahit Sıtkı Tarancı Kimdir Kısaca HayatıCahit Sıtkı Tarancı Kimdir Kısaca HayatıCahit Sıtkı Tarancı Kimdir Kısaca HayatıCahit Sıtkı Tarancı Kimdir Kısaca HayatıCahit Sıtkı Tarancı Kimdir Kısaca Hayatı


 8. #8

  Yazar : begüm

  kısa olmuş ve eserleride çok kısa


 9. #9

  Yazar : misafir

  Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir Kısaca Hayatı Misafir Nickli Üyeden Alıntı Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir Kısaca Hayatı
  çok saol çok kısa olmuş
  alınıtdır ama süpemiş helal yani olum vay be insanlar neler yapıyor şimdiki gençler böylemi ?


 10. #10

  Yazar : one drection

  güzel ama tam isteğimizi karşılamamış sanki


+ Cevap Ver
Sayfa 1/2 12 SonSon
 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir Kısaca Hayatı

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 25 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 3.64 puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Türkiyenin kuzeyinde kalan Deniz hangisidir?

Resim Yükle

 Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir Kısaca Hayatı

cahit sıtkı tarancı kısaca hayatı cahit sıtkı tarancı hayatı kısaca cahit sıtkı tarancı kısa hayatı cahit sıtkı tarancı hayatı kısa cahit sıtkı tarancı hayatı cahit sıtkı tarancı nın kısaca hayatı cahit sıtkı tarancının kısaca hayatı cahit sıtkı tarancının hayatı cahit sıtkı tarancının kısa hayatı cahit sıtkı tarancının hayatı kısaca cahit sıtkı tarancı hayatı özet cahit sıtkı tarancı çok kısa hayatı cahit sıtkı tarancı cahit sıtkı tarancının hayatı kısa cahit sıtkı tarancının çok kısa hayatı

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz