1. #1

  Yazar : mavimelek çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Ormanda Yaşayan Hayvanlar Nelerdir?  Ormanda hangi hayvanlar yaşar?
  Orman hayvanları nelerdir
  Ormanda yaşayan hayvanlar hangileridir

  Ormanda yaşayan hayvanlar nelerdir bu hayvanlara örnekler vererek konumuza değinelim.

  Hayvanın adı:Kelebek.Nerede yaşar:hemen hemen her yerde Kaç yıl yaşar:sadece yazları.Nasıl çoğalır:Yumurtayla ürer. Özelliği: Çok renkli bir hayvan ve ömürleri çok kısa: Ne ile beslenir: Çiçek balı.Kelebeklerin bize verdikleri:Estetik ve çiçekleri döller. Erkeğine ne denir:Erkekkelebek.Dişisine ne denir Dişikelebek.
  Kelebek üzerine küçük bir masal

  Bir zamanlar bir kelebek varmış .Bir ağacın dalında küçük bir yuvası varmış. Bir de küçük bir yumurtası duruyormuş, çiçektozu aramaya çıkmış .Bir çiçeğe sormuş "bana çiçektozu verirmisin" çiçek hayır demış. Kelebek üzgün bir halde evin yolunu tutmuş. Oradan geçen bir arı "niçin üzülüyorsun" diye sormuş. Kelebek de "çiçek bana çiçek tozu vermiyor" demiş. Arı gidip çiçeğe sormuş niye vermiyorsun diye, çiçek "çünkü kelebekleri sevmiyorum" demiş. Bunun üzerine arı kelebeğe " sen eve git ben sana çiçektozu getiririm" demiş,Bir süre sonra da arı , çiçektozunu getirip kelebeğe vermiş. Kelebek de onu akşam yemeğine davet ettmiş.
  GERGEDAN  Derleyen: Meral Çoban
  Hayvanın adı :Gergedan.Nerede yaşar :Afrika'da.Kaç yıl yaşar :Nasıl çoğalırOrmanda Yaşayan Hayvanlar Nelerdir?oğurarak.Neden boynuzu var: Darlar,Deler. Ne ile beslenir: Ot ve çimen. Gergedanın bize verdikleri :Gergedanın boynuzundan yararlanırız. Kaç kilo : yaklaşık 3.300 kilo. Erkeğine ne denir : Erkek gergedan.Dişisine ne denir : dişi gergedan.
  Gergedan üzerine küçük bir masal

  Bir varmış bir yokmuş evel zaman içinde kalbur zaman içinde bir gergedan ve bir arkadaşı varmış. Arkadaşı gergedan bizimkini bir gün boynuzlamış onun için, bizimki de arkadaşına ölünceye kadar küsmüş. Arkadaşı bu duruma çok üzülmüş.
  GORİL  Derleyen: Şafak Yılmaz  hayvanın adı :goril
  Goril , Afrikada yaşıyan güçlü bir hayvandır. İnsanlar kadar duyarlı ve akıllı biraz da korkunç bir hayvandır. Goriller en büyükleridir, boyları ,yüzseksen santim kiloları ise ikiyüz yetmişbeş kiloya kadardır. Gün ortasında dinlenirler geceleri ise kendi aralarında oyun hazırlarlar ama insanlar onlara zarar verirse onlarda insanlara zarar verir


  GEYİK  Derleyen: Yasemin Yağcı  Hayvanın adı: geyik .Nerede yaşar:kuzey yarım küresindeki ormanlarda yaşar. kaç yıl yaşar:30 yıl yaşar. nasıl çoğalır: doğurarak çoğalır .ne ile beslenir:anne sütü ve sonraları otlarla beslenir. geyiğin bize verdikleri:eti yenir. erkeğine ne denir:Erkek geyik. dişisine ne denir:dişi geyik ve yavrusuna da celan denir  KANGURU  Derleyen: Fatma Çoban.  hayvanın adı: kanguru. nerede yaşar:Australya'da kaç yıl yaşar: 15+18 yıl yaşar nasıl çoğalır: doğurarak çogalır ne ile beslenir: yeşilik ile beslenir erkeğine ne denir: erkek kanguru dişisine ne denir: dişi kanguru.

  Kangurular, saatte 60 kilometre hızla koşar . İlk 3 ayda kanguruların vucudunda hiç kıl olmaz. kangurular 2 yaşında büyük kanguru saılırlar. yeni doğmuş kangurunun boyu 2 cm ve kilosu 1 gr. yeni doğmuş kangurular süt ile beslenir ve çabuk büyürler.hemen hemen 2 aylıkken büyüklüyü bir kedi kadardır.  KANARYA  Derleyen:Emine Sülük.
  Hayvanın adı: Kanarya. Nerede yaşar: Evdeki kafeslerde yaşar. Nasıl çoğalır: Yumurtalan çoğalır. Ne ile beslenir: Kurbağa buğdayı yeni hazırlanmıs salata kuş cimeni küçük küçük meyva parçaları. Hayvanların bize verdikleri: Neşe dolu anlar verir. Erkeğine ne denir: Erkek kanarya. Dişisine ne denir: Dişi kanarya.
  Kanarya üzerine iki küçük masal

  Bir varmış bir yokmuş evel zaman icinde kalbur zaman icinde bir kanarya varmiş. Çok şakacıymış.Her soruyu sorduğunda soruyu kötü alırmıs.Ama kendisi bir şaka yaptığında kanaryaların,gülmekten karınları acırış sonradan o şakacı kanarya bir gün hastalanmış ve ölmüş. Ve diğer kanaryalar çok üzülmüşler. Ama en azı gülmüş o kanarya öldüğü için, o üzülen kanaryalar hiç bir daha gülememişler.


  Bir kanarya varmış.Bir iyi ailenin yanında yaşıyomuş. Sonra hiç sevmediği bir aile onu o iyi ailenin yanında paraylan almak istiyormuş.Ve kanarya çok üzülmüş.Sonradan almışlar ve çok kötü davranmışlar. Bir gün kafesi açık bırakmışlar,pencerede açıkmış. Sonra kanarya o iyi ailenin evine doğru uçmuş. Onlarında penceresi açıkmış,içeriye girmiş onun yerine başka bir kanarya koymuşlardı,ozaman çok üzülmüş.Ozaman öbür ailenin yanına hiç birdaha gitmek istememiş,onun için ortada kalmış.


  Şarkı:
  Ne güzelsin ne güzelsin kanaryam
  kanaryam ne güzel
  ne güzel
  cik cik diye ötersin.

  Kanaryaların özellikleri: Kanaryalar hiç birdaha birbirine kavuşamıyor.Ozaman çok, üzülüyorlar ailesini çok arıyorlar ama bulamıyorlar,bu onlar için çok acı bir şey.


  YILAN  Derleyen:Emre.

  yılanlar yaz mevsiminde ortaya çıkarlar ve yumurtlayarak çoğalırlar. Yılanın ayakları yoktur sürüngenler gurubuna girerler. Yılanlar kara ve suda yaşarlar. yılanın derisi ayakkabı sanayisinde kullanılır. yılanların bazı çeşitleri zehirlidir. senede bir kere derisini atar. yılanlar güneşlerenek enerjisini alırlar. yılanlar sağırdır ama burunlarını yemek aramak için kullanırlar. yılanlar etobur hayvanlardır. Hayvanat bahçesinde onu görebilirsin. yılanlar senede bir kere kış uykusuna yatarlar. Dünyanın en uzun yılanı 15 metredir.
  KEDİ  Derleyen:Esranur Çelik

  hayvanın adı: kedi nerede yaşar: evlerde yaşar ne yer: fare , balık, kuş, ciğer ve et yer kaç yıl yaşar: 20-25 yıl yaşar nasıl çoğalır: doğurarak bize verdikleri: sevgi ve fareleri kovup yokediyor erkeğine ne denir: erkek kedi dişisine ne denir: dişi kedi


  Kedi üzerine atasözleri

  Kedi yetişemediği ciğere pis dermiş.
  kedinin boynuna ciğer asılamaz.
  Kedi üzerine şiirler

  kediciyim miyav miyav der
  kediciyim benden ne ister
  hadi gel, hadi gel, sana ben
  süt vereyim.  armudu kesdim,
  tavana astım.
  şıp dedi düştü,
  kargalar uçtu.
  annem yoğurt getirdi,
  kedi burnunu batırdı.
  o kediyi ne yapmalı?
  minareden atmalı,
  minarede kuğu var,
  kanadında gümüş var.
  eniştemin cebinde
  türlü türlü yemiş var.


  küçük kedi yavrusu
  yün yumağı ile oynuyordu.
  yumak çuvalların arasına yuvarlandı,
  o da arkasından gitti.
  orada kendinden ufak
  birini gördü,
  onunla oynamak istedi.
  ama o hemen kaçtı. Peşinden koşdu.
  onun girdiği deliğe giremedi.
  Geri döndü,
  acaba ne gördü ?

  BAYKUŞ  Derleyen:Nesrin Cömert.
  Hayvanın adı:baykus Nerede yaşarOrmanda Yaşayan Hayvanlar Nelerdir?rmanda ve dağlarda kaç yıl yaşar:5 ve 6 yıl nasıl çoğalır: yumurtlarlar , kuluçkaya yatarlar civciv çıkarırlar ne ile beslenir:buday, arpa, böcek , fare ve ot yerler hayvanlar bize verdikleri :fareleri yakalar erkeğine ne denir: erkekbaykuş dişisine ne denir: dişibaykuş


  Baykuş üzerine küçük bir masal

  birgün bir baykuş varmış o geceleri gezmeye gidiyormuş sabahları ağacın dalında oturuyormuş. baykuş birgün fareler yakalamış birgün bir kedi görmüş oda fareyi yakalayıp yemek istemiş fakat fareleri baykuş yediği için çok fare yokmuş kedi düşünmüş baykuş konuşmaya karar vermiş ve baykuş demişki sen sürüngenleri sincapları, köstebekleri, tavşanları avlarsan ben de fareleri avlarım ve aç kalmam demiş, yufka yürekli baykuş pekiyi sana sözveriyorum fareleri yemem demiş.
  KAPLUMBAĞA  Derleyen:Selda Canbek.


  Hayvanın adı: Kaplumbağa Nerede yaşar: suda ve karada yasar. Kaç yıl yaşar: 200 yıl. Nasıl çoğalır: yumurtlayarak. Ne ile beslenir: kaktüsün sulu meyveleri, ot ve yapraklarla. bize verdikleri: et ve yumurtalar. Erkeğine:erkek kaplumbağa. Dişisine: dişi kaplumbağa denir.


  Kaplumbağa üzerine küçük bir masal

  Bir gün tavşan kaplumbağaya senin ile göle kadar bir koşu yapalım demiş, koşuda tavşan bir ağacın altına yatayım demiş, çünkü nasıl olsa kaplumbağa yavaş bir hayvan. Ama tavşan uyandığında kaplumbağa göle gelmiş bile

  Atasözü: Kaplumbağa gibi yavaş.  PAYLAŞ

 2. #2

  Yazar : Nehir çevrimdışı

  Ormanda gece yarısı bu hayvanlarla kalmanızı tavsiye etmem Ormanda Yaşayan Hayvanlar Nelerdir?)))

  Kimi sevsem sensin,hayret sevgi hepsini nasıl değiştiriyor.Gözleri maviyken yaprak yeşili,senin sesinle konuşuyor,elbet yarım bakışları o kadar tehlikeli senin sigaranı senin gibi içiyor...


  LÜTFEN EMEĞE SAYGI.

 3. #3

  Yazar : haydoemir

  tilki : )


 4. #4

  Yazar : Misafir

  Evcil hayvanlarda orada yaşar Orman herkesi kucaklar.


 5. #5

  Yazar : Misafir

  Ayı yaşar Öküz yaşar


 6. #6

  Yazar : Şaban çevrimdışı

  bütün hayvanlar ormanda yaşar neredeyse


 7. #7

  Yazar : Misafir

  güzel ama bazı hayvanları unutmuşlar Ormanda Yaşayan Hayvanlar Nelerdir?...


 8. #8

  Yazar : Misafir :D

  Ormanda Yaşayan Hayvanlar Nelerdir? Çoğu hayvan yok ! Ormanda Yaşayan Hayvanlar Nelerdir?


 9. #9

  Yazar : Misafir

  bazı hayvanları unutmuşsunuz ödev bu yani Ormanda Yaşayan Hayvanlar Nelerdir?


 10. #10

  Yazar : gülseher

  yaşamBU.com

  ödevime yardımcı oldular. teşekkür ederim


+ Cevap Ver
Sayfa 1/2 12 SonSon
 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Ormanda Yaşayan Hayvanlar Nelerdir?

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 12 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 3.42 puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Vücuttaki Görme Organı Nedir ?

Resim Yükle

 Ormanda Yaşayan Hayvanlar Nelerdir?

ormanda yaşayan hayvanlar ormanda yaşayan canlılar ormanda yaşayan hayvanların isimleri orman da yaşayan hayvanlar orman hayvanları ormanlarda yaşayan hayvanlar ormanda yasayan hayvanlar orman hayvanları nelerdir ormanlarda yaşayan canlılar ormanda yaşayan hayvanlar isimleri ağaçta yaşayan hayvanlar nelerdir orman da yaşayan canlılar orman hayvanlari ormanda yaşayan canlı türleri orman yaşayan canlılar

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz