Like Tree1kez beğenildi
 • 1 Son Mesaj Murat
 1. #1

  Yazar : Murat şimdi çevrimiçi

  Sponsorlu Bağlantılar

  Gece Namazı, Teheccüd Nedir Nasıl Kılınır?

  Kuran-ı Kerim'de peygamberimize kılması farz kılınan gece namazı nasıl kılınır?


  Teheccüt namazı, yatsı namazından sonra geceleyin kılınmaktadır. Kişi bir süre uyuduktan sonra kalktıktan kılındığı için "teheccüd" isimi verilmiştir. Yorgunluk sebebiyle gece kalkamayacağından korkan kimsenin uykudan önce kılması da mümkündür. İki, dört veya sekiz rekat olarak kılınabilir. Bu Namaz çok faziletlidir ve ümmete sünnettir. Cenâb-ı Allah Peygamber Efendimize (sav) bu namazı şu ayetle emretmiştir.

  Gece Namazı, Teheccüd Nedir Nasıl Kılınır?
  “Ey Resûlüm. Gece vakti de uyanıp, sadece sana mahsus fazladan bir ibadet olarak teheccüd namazını kıl. Umulur ki Rabbin seni övülmüş bir makam olan en büyük şefaat makamına çıkarır.” (İsra, 17/79)
  Teheccüt namazına şu şekilde niyet edilir, “Niyet ettim Allah rızası için teheccüt namazını kılmaya”


  Eğer gece yani teheccüt namazına kalkacak isek, vitir namazını geciktirip teheccüdün ardından gecenin son namazı olarak kılmamız daha faziletlidir. Vitir namazı gecenin son namazı olarak teşrî kılınmıştır. Gece kalkmak konusunda problem yaşayanlar için bu namaz gene yatmadan önceki son namaz olmalıdır. Yani teheccüdü bu namazdan önce kılmalıdır. Teheccüt ve vitir namazları geceye bırakıldığı zaman, namaz tesbihatını yatsı namazından sonra yapmak gerekir. Vitir namazından sonra ayrıca muhtelif dualar ve virdler yapılabilir.

  Eklenmiş Resmin önizlemesi Eklenmiş Resmin önizlemesi -gece-namaz-.jpg  
  PAYLAŞ
  Goksel likes this.

 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Gece Namazı, Teheccüd Nedir Nasıl Kılınır?

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 1 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 5.00 puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

İstanbul Ne Zaman Fethedilmiştir ?

Resim Yükle

 Gece Namazı, Teheccüd Nedir Nasıl Kılınır?

namaz teheccüt namazı nasıl kılınır önizlemeli namaz nasıl kılınır teheccüd namazı nasıl kılınır teheccüd namazi gece yarindan sonra namaz nasil kilinir vitir ve teheccüd niyet evvabin namazi nasıl kilinir nasıl diyet edilir teheccüd namazı nedir teheccud namazı nasıl kılınır teheccüt namaz nasıl kılınır

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz