1. #1

  Yazar : abdulkadir çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Aklın dini sorumluluktaki yeri ve önemi nedir?  Yüce yaratıcı Allah insana Kuran-ı Kerim'deki mesajında okuyun,akledin, aklınızı kullanın der, o halde aklın dindeki yeri çok önemlidir.

  Allah insanı, üstün bir varlık olarak yaratmıştır. Ona diğer varlıklarda bulunmayan düşünebilme, iyi ve kötüyü ayırt edebilme yeteneği vermiştir. Diğer varlıkları da insanın hizmetine sunmuştur. Ancak insana diğer varlıklardan farklı olarak bazı sorumluluklar yüklemiştir. Bu sorumluluklar doğruyu, iyiyi bulma vve yeryüzünü yaşanır hale getirmektir.

  Düşünen ve akıllı bir varlık olması nedeniyle insan, birçok açıdan diğer varlıklardn üstün durumdadır. İnsan, aklı ve düşünmesi sayesinde araştırmalar yapmış, incelemelerde bulunmuştur.

  Kendisi, yaşam ve varlıklar hakkında pek çok bilgiye ulaşmıştır. Yaşamı ve çevresindeki varlıkları anlamlandırmıştır. O, akıl ve düşünme sayesinde elde ettiği bilgilerle bilim ve teknolojide ilerlemiştir. Otomobil, uçak, buzdolabı, telefon, bilgisayar gibi araçları keşfetmiştir. Bunlar da insanın kyaşamını kolaylaştırmıştır. Ayrıca o, aklı ve düşünmesi sayesinde diğer varlıklara ve doğaya büyük ölçüde egemen olmuştur.

  Akıllı bir varlık olması nedeniyle insan, Allah'ın emirlerinden sorumlu tutulmuştur. Bu sorumlulukların başında Allah'ın varlığına ve birliğine inanmak, ona ibadet etmek, onun emirlerini yerine getirip yasaklarından kaçınmak gelir.
  Aklın dini sorumlulukta çok önemli bir yeri vardır. Akıl, dini sorumluluğun ön şartıdır. Çünkü bir şeyi anlayabilmek akılla gerçekleşir. İnsan, aklıyla düşünür, söz ve davranışları iyi veya kötü olarak değerlendirebilir. Yüce Allah'ın ve Peygamberimizin buyrukları da ancak akıl sahibi insanlar tarafından doğru bir şekilde anlaşılabilir. Bu nedenle sadece akıllı ve düşünebilen insanlar dinin emir ve yasaklarından sorumludurlar.

  PAYLAŞ

 2. #2

  Yazar : Taha çevrimdışı

  Akıl gerçekten oldukça önemli bir şey.


 3. #3

  Yazar : Babet çevrimdışı

  Allah kimsenin akıl sağlığını elinden almasın.


 4. #4

  Yazar : Murat çevrimdışı

  Aklın dini sorumluluktaki yeri ve önemi nedir? Taha Nickli Üyeden Alıntı Aklın dini sorumluluktaki yeri ve önemi nedir?
  Akıl gerçekten oldukça önemli bir şey.
  Allah akıl fikir versin diye boşuna demiyorlar dimi Taha Aklın dini sorumluluktaki yeri ve önemi nedir?


 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Aklın dini sorumluluktaki yeri ve önemi nedir?

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 6 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 2.33 puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Türkiyenin güneyinde kalan Deniz hangisidir?

Resim Yükle

 Aklın dini sorumluluktaki yeri ve önemi nedir?

akıllı ve inanan bir varlık olmak insana ne gibi sorumluluklar yükler aklın dini sorumluluktaki yeri ve önemi nedir dinin anlqmında vesorumluktaaklın onemi akilli ve inanan bir varlik olmak insana ne gibi sorumluluklar yukler akıllı ve inanan bir varlık olmak insana ne gibi sorumluluk yükler akılı ve inanan bir varlık olmak insana ne gibi sorumluluk yükler ilgili bilgi akıllı ve inanan bir varlıktır olmak insana ne gibi sorumluluklar yükler insanın dini sorumlulukları insanın aklı ve inanan bir varlık olması ne gibi sorumluluklar yükler akıllı ve inanan bir varlık olmak insana ne gibi sorumluluklar yükler kısa bilgi akilli ve inanan bir varlık olmak insana ne gibi sorumluluklar yükler akıllı ve inanan bir varlık olmak insana ne gibi sorumluluklar yükler bilgiakıllı ve inanan bir varlık olmak insana ne gibi sorumluluklar yükler bilgiakıllı ve inanan bir varlık olmak insana ne gibi sorumluluklar yükler bilgiakıllı ve inanan bir varlık ol akıllı ve ınanan bır varlık olmak insana ne gibi sorumluluk yükler akıllı ve inanan varlık olmak insana ne gibi sorumluluklar yükler akıllı bir varlik olmak insana ne gibisorumluluklar yükler

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz