1. #1

  Sponsorlu Bağlantılar

  İslamiyetten Önce Kabedeki 3 Putun İsimleri

  İslamiyet Öncesi Kabedeki 3 Putun Adları
  İslamiyetten Önce Kabe'deki Putlar Hakkında Bilgi


  İslamiyetten Önce Çok sayıda put bulunuyordu.Her kabilenin kendi tanrılarının putlarının yanısıra Lat, menat, Uzza adlı 3.lü put ve Hubel adlı put en tanınmış olanlarıydı.Bazı kaynaklarda, İslamiyetten önce Kabe'nin hristiyan kilisesi olduğu ve hubel'in Hz.İsa'yı temsil ettiği, Hz.Muhammed'in bunu bildiği için onu kırmadığı bilgisi de mevcut.

  İslâmiyetten önce de Araplar tarafından kutsal sayılan Kâbe'de 360 tane put bulunmaktaydı. Bunların en büyüğü en güçlüsü Al-İlâhî'nin Güneş'le evli olup Al-Uzza, Al-Menat ve Al-Lât adlı üç kızı olduğuna inanılırdı. Mekke’nin fethinden sonra putlar kırılmıştır. Yezid ve İbn-i Zübeyr savaşında Kâbe, mancınık atışından isabet alarak yıkılmış ve yanmıştı. İbn-i Zübeyr, Kâbe’yi yıkıp yeniden inşa etti. Mervan döneminde ise Kâbe eski haline döndürüldü.

  Kanûnî tarafından onarılan Kâbe, beşinci onarımını I. Ahmed döneminde görmüş, IV. Murad döneminde yine sel baskını sonucu yıkılmış ve hemen onarılmıştır. Kâbe'nin içinde dokuz adet oyma, bir adet altın kabartma ayet, işlemeli tahta bir sandık, oymalı ve içinde tütsü yakılan tarihi bir ocak, metal zemzem testileri ve kandiller bulunuyor.

  PAYLAŞ

 2. #2

  Yazar : Murat çevrimdışı

  Şimdi kabeye öyle şeyler dikiyorlar ki Putları mumla aramaya başlayacak Millet. Kabe kutsal belde biraz daha itina gerekiyor.


 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  İslamiyetten Önce Kabedeki 3 Putun İsimleri

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 6 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 2.50 puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Türkiyenin Başkenti Neresidir ?

Resim Yükle

 İslamiyetten Önce Kabedeki 3 Putun İsimleri

kabe deki putların isimleri put isimleri putların isimleri 4 büyük putun ismi kabedeki put isimleri kabedeki putlar en büyük putun adı büyük putların isimleri kabedeki en büyük putun adı 4 büyük putun isimleri 4 büyük put isimleri kabedeki putlarin isimleri kabedeki en büyük put kabede bulunan putların isimleri 4 büyük putun adı

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz