1. #1

  Yazar : Goksel çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Kurban Keserken Okunacak Besmele

  _

  Kurban Keserken Nasıl Besmele Çekilir ? ,
  Kurban Kesilirken Hangi Dua Okunur ? ,
  Kurban Keserken Besmele Şartmı ,
  Kurban Keserken Besmele Çekmek Gereklimi ? ,

  Bilim adamları, hayvan kesimi sırasında dinen yerine getirilmesi zaruri olan ‘Bismillah, Allahu Ekber’ sözünün kesilen etler üzerindeki herhangi bir etkisi olup olmadığını araştırınca şaşırtıcı sonuçlarla karşılaşıyorlar.

  İster kurban niyetiyle olsun ister başka bir amaçla olsun hayvan kesilirken besmele çekilmesi gerekir. Hayvanın kesimi esnasında besmele kasten terk edilirse o hayvanın eti yenilmez. Ancak kasıtsız ve unutularak besmele çekilmezse bu hayvanın eti yenilir.

  Kurban Keserken Besmelenin Terkedilmesi

  Kesilen bütün hayvanların helâl olması için, keserken besmele çekilmesi şarttır. Şâfiîler dışındaki diğer mezhebler bu hükümde ittifak etmişlerdi. Kesilen hayvan, kurbanlık olsun olmasın, keserken besmele çekmek şarttır. Kurbanı, kasıtlı olarak besmele çekmeksizin kesen kişinin kestiği hayvanın eti yenilmez. Ama unutarak besmeleyi terkeden kişinin kestiği hayvanın eti yenilebilir. ALLAH´tan başkasının adına kesilen hayvanların etleri yenilemez. ALLAH´tan başkasının adına kesmek demek, hayvanı keserken, kendisine tapınılan şeyin adını yüksek sesle anmaktır. Müşrikler, putları için kurban keserken, adına kesilen putun adını yüksek sesle anmayı âdet hâline getirmişlerdi.

  Kurban kesilirken üç defa Bismillahi Allahü ekber denilir ve şu ayetler okunur

  Okunuşu: Kul inne salâtî ve nüsükî ve mahyâye ve memâtî lillahi Rabbi’l-Âlemîn lâ şerîke leh. Ve bi zalike umirtü ve ene evvelü'l müslimîn. (En’am 6/ 162-163)
  (En’am 6/ 79)(Okunuşu: İnnî veccehtü vechiye lillezî fatare’s-semâvâti ve’l-arda hanîfen ve mâ ene min’el-müşrikîn.)

  PAYLAŞ

 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Kurban Keserken Okunacak Besmele

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 3 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 4.00 puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Türkiyenin Başkenti Neresidir ?

Resim Yükle

 Kurban Keserken Okunacak Besmele

kurban kesilirken hangi dua okunur kurban keserken hangi dua okunur tavuk keserken ne okunur kurban keserken besmele çekilir mi kurban keserken ne söylenir tavuk keserken besmele kurban kesilirken nasıl besmele çekilir tavuk keserken okunan dua tavuk keserken okunacak dua tavuk keserken hangi dua okunur kurban kesilirken okunacak dua dinle kurban kesilirken besmele çekilir mi hayvan keserken besmele cekmek tavuk keserken kurban kesılırken ne söylenir

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz