1. #1

  Yazar : Murat çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Peygamberimiz Ve Temizliğe Verdiği Önem  Hz. Muhammed temizlege önem verirmiydi,Peygamberimiz Cesur, Zengin ve Bakımlı Biriydi
  Peygamberimiz ve temizliğe verdiği önem


  Peygamberimiz Çok Güzel Giyinirdi, Temiz ve Bakımlıydı

  Temizlik, Allah ın Kuran da emrettiği ibadetlerden biridir. Peygamberimiz de Rabbimizin emri gereği bir ibadet olarak temizliğine ve görünüşüne daima dikkat etmiştir. Saç, sakal ve diş bakımına çok önem vermiş, müminlerin karşısına çıkarken düzgün görünmeye özen göstermiştir.

  Bir rivayette Peygamber Efendimizin bu konudaki tavrı şöyle belirtilir:

  Bir gün Peygamber (sav) sahabelerinin yanına çıkacağı zaman küpteki suya bakarak sarığını ve sakalını düzeltti ve şöyle dedi: Allah kardeşlerinin yanlarına çıkarken kulunun kardeşleri için süslenmesini sever.

  Peygamberimizin bu konudaki titizliği tüm müminlere örnek olmalıdır. Müminler de daima temiz, imkanlar dahilinde şık ve bakımlı olmalı ve bunu Allah rızası için yapmalıdırlar. Özellikle ibadet eden kişilerin her gün duş almayı ve aynı kıyafetleri bir kaç gün giyinmek yerine, her gün temiz giyinmeyi ve güzel kokmayı bir ibadet olarak görüp bunu gerçekleştirmeleri şarttır.

  Gül kokulu peygamberimiz gibi, bizler de çevremize temizklik ve ferahlık veren kokular yaymalıyız. Zira bu ibadet, içinde önemli bir tebliğ unsurunu da barındır. Ter kokan, pis ve salaş görünen bir müslüman görüntüsü olumsuz bir etki oluştururken; temiz, bakımlı, güzel kokan bir müslüman şüphesiz İslam dini açısından olumlu etkiler oluşturacaktır.
  Şüphesiz Allah, tevbe edenleri sever, temizlenenleri de sever. (Bakara Suresi, 222)  Peygamberimiz Fakir Değildi, Allah O na Mülkünü Genişletmişti

  Peygamberimiz (sav) le ilgili anlatılan rivayetlerin bir çoğunu hepimiz duymuşuzdur. Bunlardan biri, peygamberimiz(sav) in açlıktan karnına taş bağladığı konusudur. Bu rivayet Allah ın ayetleri ile çeliştiği gibi, sahabelere de bir nevi hakaret gibidir. Bu rivayetin peygamberimiz (sav) i yücelten, ona faydası olan bir tarafı da yoktur.

  Allah ın peygamberi aç kalacak, çevresindeki onlarca sahabe bunu fark etmeyecek ve hatta buna göz yumacak. Şartlar ne olursa olsun elbette böyle birşey olması mümkün değildir.

  Efendimiz, çevresinde bulunan, Allah a ve kendisine iman eden sahabelerin göz nuruydu. Efendimizin ağzından çıkacak tek bir sözü bekleyen bu mübarek insanlar, Allah ın elçisinin, karnına taş bağlayacak kadar günlerce aç kalmasına asla müsade etmezlerdi ki, bunun olması da mümkün değildi. Çünkü efendimiz, tüm peygamberlerde olduğu gibi Allah ın lütfu ile zengin biriydi

  Bir yoksul iken seni bulup zengin etmedi mi? (Duha Suresi, 8)

  Peygamberimiz Güçlü, Heybetli ve Cesaretliydi

  Çocukluğumuzda anlatılan rivayetlerden, peygamberimizin çok sessiz, sakin, çekingen biri olduğunu zannederdik bir çoğumuz.

  Oysa insan biraz tefekkür edince durumun tam tersi olduğunu rahatlıkla anlayabiliyor. Peygamberimiz (sav) savaşlarda tüm müminleri komuta etmiş, kendisi de bizzat müşriklerle yapılan bu savaşlara katılmıştı. Hatta savaşta dişi kırıldığı, yanağı yarıldığı halde günlerce kılıç sallamaya devam etmişti. (Bir kılıçın ağırlığı malum) Şüphesiz tüm bunlar gücün, cesaretin, ihtişamın bir göstergesidir.

  Topkapı Müzesindeki Kutsal Emanetlerin içinde yer alan peygamberimiz (sav) in ayak izi de, onun ne kadar heybetli bir bedene sahip olduğunun bir delilidir.

  Allah ın kulu ve elçisi olan Hz. Muhammed (sav) in gücü, cesareti, heybeti, ihtişamı, güzel ahlakı tüm müminlere örnek olmalıdır. Allah müminlerin, Hz. Muhammed (sav) gibi güçlü, temiz, bakımlı, tebliğ konusunda kararlı, küfür için caydırıcı ve şeytan için kahredici olmalarını nasip etsin inşaAllah

  PAYLAŞ

 2. #2

  Yazar : irem çevrimdışı

  İyi bir Müslüman Peygamber Efendimiz gibi temizliğine önem vermeli


 3. #3

  Yazar : Misafir

  allah temizleri sever , temiz olan insanın da işi gücü rast gider zaten


 4. #4

  Yazar : kankita

  Temizlik İmandan bir


 5. #5

  Yazar : Sinel çevrimdışı

  Dinimiz temizliği emreder dolayısı ile peygamber efendimiz örnek bir insan temizlik konusunda da oldukça titiz davranırmış.


 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Peygamberimiz Ve Temizliğe Verdiği Önem

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 7 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 3.29 puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

İstanbul Ne Zaman Fethedilmiştir ?

Resim Yükle

 Peygamberimiz Ve Temizliğe Verdiği Önem

peygamber efendimizin temizliğe verdiği önem peygamberimizin temizliğe verdiği önem hz muhammedin temizliğe verdiği önem peygamber efendimiz temizlige verdiği önem peygamberimiz ve temizlik peygamber efendimizin temizlige verdigi önem peygamber efendimizin çevre temizliğine verdiği önem peygamber efendimiz temizliğe verdiği önem peygamberimizin temizlige verdigi önem peygamber efendimizin temizliği hzmuhammedin temizliğe verdiği önem hz muhammed in temizliğe verdiği önem peygamber efendimizin çevreye verdiği önem peygamberimizin çevre temizliğine verdiği önem peygamberimizin temizliği

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz