1. #1

  Yazar : Murat çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Selati vitir Namazı kaza edilir mi

  Çokca merak edilen sorulardan bir taneside Vitir namazı kaza edilecek mi? edilmeyecekmi? Ehli Sünnete göre bu namazın kazası gerekiyor. Detaylar için makalemize bakalım.
  Selati vitir Namazı kaza edilir mi
  -Yatsı namazından sonra kıldığımız üç rekatlı vitir namazının geçmişte kılınmayanlarının şimdi kaza edilip edilmeyeceği konusunda farklı görüşler dinledik.

  Kimileri, 'vitir namazı vaciptir, yahut da sünnettir, bu sebeple kazası gerekmez' dediler. Kimileri de 'vacip de olsa geçmişte kılınmayan vitir namazları şimdi farzlar kaza edilirken kaza edilmelidir' diye ikazda bulundular. Nedir vitir namazının durumu? Geçmişte kılamadığımız vitir namazlarını şimdi farzları kaza ederken kaza etmemiz gerekir mi?
  Efendim, doğrudan payı olan bu söylenenlerin izaha ihtiyacı vardır. Şöyle ki: 1- Vitir namazı (amelen) farz hükmündedir. Bu yüzden terk edilmez. Geçmişte terk edileni varsa şimdi kazası lazım gelir. Vacip bilsek de farz hükmündedir diye kaza edilmelidir. 2- (İtikaden) vaciptir. Bu yüzden mühim görmeyene kâfir denmez. 3- Delil açısından da (sünnettir). Çünkü, Peygamberimizin hadisleriyle sabit olmuştur.
  Efendimizin bu konudaki hadisleri şöyledir:
  -Allah size bir namaz ilave etmiştir. O vitir namazıdır. Onu, yatsı namazıyla sabah namazı arasında kılınız!.. -Vitir namazı haktır. Vitri kılmayan bizden değildir!..
  -Vitir tüm Müslümanların üzerine vaciptir!.. Bu hadislerden hareket eden Hanefilere göre, yatsı namazından sonra imsaka kadar olan geniş vakit içinde üç rekatlı vitir namazı mutlaka kılınmalıdır. Vaktinde kılınmamış olanları da bulunan fırsatlarda kaza edilmelidir. Çünkü Efendimiz vitir için, 'Vitir haktır! Kılmayan bizden değildir!' ikazında bulunmuştur. Böylesine dikkat çekilen bir ibadetin kazası gerekir. Diğer üç mezhebin imamlarına göre vitir namazı kuvvetli sünnettendir. İhmal edilmemelidir. Vitir namazının başında farz namazlarda olduğu gibi kamet sünneti yoktur. Bu itibarla kaza ederken kamet getirmek gerekmez. Vitir namazının son rekatında zammı sureden sonra eller (Allahü ekber) diyerek yukarı kaldırılıp tekbir alınır. Bundan sonra, eller yine bağlanarak kunut duası okunur.
  Kunut duası (Allahümme inna neste'iynüke...) diye başlar. Bu duayı bilemeyenler yerine (Rabbena, atina...)'yı okuyabilirler. Bunu da bilmeyenler üç kere (Rabbenağfirli!) derler, yahut da (Ya Rabbi!) demekle yetinebilirler.
  Şafiiler, vitirde sünnet olarak okudukları kunut duasını ayrıca sabah namazının son rekatındaki rukudan sonra da ayakta okurlar. Bu sırada cemaat içinde bulunan Hanefiler ise kunut duasını dinleyebilecekleri gibi, kendileri de sessizce okuyabilirler. Kunut duası ve tekbir vacip olduğundan unutulmaları halinde yanılma secdesi yeterli olur, namazın iadesi gerekmez.
  Vitir, yatsının peşinden kılınabileceği gibi, gece kalkıp kılınmasının da uygun olacağı anlaşılmaktadır.. Gece yarısından sonra teheccüde kalkanlar, vitri de kılacaklarını düşünerek yatsıdan sonra hemen kılmayıp teheccüd vaktine tehir edebilirler. Teheccüdün vakti de vitire benzer genişliktedir. Yatsıdan sonra sabahın girişi sayılan imsak vaktine kadar teheccüdü kılma vakti devam eder. Ancak en efdal ve kamil vaktinin gece yarısından sonrası olduğunda da şüphe yoktur... Teheccüdün en azı iki rekat olsa da yukarısına sınır yoktur. Dört, altı, sekiz, on iki.. rekat gibi yükselerek devam edebilir. Ancak kaza namazı borcu olanlar, birkaç rekat nafileden sonra ağırlığı kaza kılmaya verseler daha isabetlisini yapmış olabilirler.

  PAYLAŞ

 2. #2

  Yazar : kayra çevrimdışı

  Evet Kaza ediliyor.


 3. #3

  Yazar : Karakiz çevrimdışı

  Vitr Namazını kılmayan bizden degildir diye Hadis var..


 4. #4

  Yazar : Kayıtsız Üye

  vitir namazı

  vermiş olduğunu cevap için teşekür ederim. memnun kaldım.


  ALLAH RAZI OLSUN...


 5. #5

  Yazar : Şaban çevrimdışı

  Evet kaza edilir ..


 6. #6

  Yazar : Misafir özkan

  memnun

  interneti bu denli güzel kılan insanlardanda Allah razı olsun Allahım hepimizin dualarını kabul buyursun inşallah..


 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Selati vitir Namazı kaza edilir mi

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 4 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 5.00 puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Vücuttaki Görme Organı Nedir ?

Resim Yükle

 Selati vitir Namazı kaza edilir mi

vitir namazının kazası nasıl kılınır selati vitir nedir selati vitir namazının kazası olur mu vitir namazı kazası nasıl kılınır selati vitir selati vitir ne demek selati vitir namazı nedir selati vitir namazı nasıl kılınır vitir namazı kazası nasıl niyet edilir vitir namazı kaza edilirmi selati vitir namazı selati vitir namazı kazası olur mu selati vitir namazının kazası kılınır mı selati vitir namazına nasıl niyet edilir selati vitir nasıl kılınır

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz