1. #1

  Yazar : yosun çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Kadınların Adet Dönemlerinde Mezarlığa Gitmelerinde Bir Sakınca Var Mıdır?

  Kadınların Adet Dönemlerinde Mezarlığa Gitmelerinde Bir Sakınca Var Mıdır?

  Hayızlı olan kadın kabir ziyaretinde bulunabilir. Ancak hayızlı kadının Kuran okuması caiz olmadığı için kabir başında Kuran okuyamaz. Bununla beraber dua edebilir. Dua niyetiyle Fatiha suresini okuyabilir.

  Hayızlıyken hangi dualar okunabilir?

  Fatiha dua niyetiyle okunabilir. Ayrıca Kur’andaki duaya benzeyen ayetler de Kur’an okuma niyetiyle değil de dua maksadıyla okunabilir. Mesela; "Rabbena atina fiddünya haseneten ve filahireti haseneten ve gına azabennar" gibi.

  Aynı şekilde sevinçli bir haber duyan bir kimse “Elhamdülillah” diyebilir. Üzücü bir haber duyan da “İnna lillah ve inna ileyhi raciun” diyebilir. (İbrahim Halebi, Halebi, Sağir, s.37-39; İbn-i Abidin, Haşiyetu Reddi’l-Muhtar, 1/293)

  İmam Malik’e göre hayızlı kadın mazeretli olduğundan ve Kur’an okumaya da muhtac olmasından dolayı cevaz vermiştir. Ancak hayız kanı kesildikten sonra gusl etmeden önce okuyamaz. (Zuhayli, el-Fıkhu’l-İslamî, 1/471)

  Diğer yandan zikir çekebilir dua edebilir. Bunlara bir mani yoktur. Hatta özel günlerindeki bir bayanın kıbleye doğru oturarak zaman zaman tesbih çekmesi dua etmesi isabetli bir davranış olur böylelikle adet gördüğü günlerinde bu şekilde manen beslenmiş olur.

  Hayızlı ve nifaslı kadınların veya cünüplerin kunut vesaire gibi çeşitli duaları okumalarında, tesbih ve tehlil kelimelerini söylemelerinde ve Hazret-i Peygambere salât ve selâm getirmelerinde hiçbir mahzur yoktur. Hayız ve nifaslı halde olanlar, Kur'an-ı Kerîm'i okuyamamakla beraber, onu dinleyebilirler.

  Hayızlı olanlara dua konusunda bir sınırlama getirilmemiştir, her türlü duayı okuyabilirler.

  PAYLAŞ

 2. #2

  Yazar : Murat şimdi çevrimiçi

  Hayızlı kadının mezarlıgı ziyaretinde hiç bir sıkıntı olmadıgını belirten konuyla artık mezarlık ziyaretlerinde bir engel olmadıgı görülmüştür.


 3. #3

  Yazar : Abdullah çevrimdışı

  Hiç bir sıkıntı yoktur mezarlığa gitmemek için hiç bir engel yoktur...


 4. #4

  Yazar : murat.

  sakınca yoktur

  regl olmak kabir ziyaretine engel değildir. Bu durumda olan bir bayan kabirde yatan kişi için dua edebilir. Kur’an-ı Kerim’den de dua ayetlerini okuyabilirsiniz. Özellikle dua ayetlerini dedik ki bu da kabirde yatan kişiye dua etmeniz içindir. Yoksa Kur’an-ı Kerim’in okunup sevabının ölülere bağışlanacağına dair ne bir ayet ne de bir hadis mevcuttur. Kur’an’ın sevabı ancak onu anlayarak okuyan ve yaşamaya çalışan kişiye aittir. Ancak ölen kimse hayatta iken başka bir kimseye Kur’an okumayı öğretmişse veya öğrenmesine vesile olmuşsa, o öğrettiği kimse Kur’an’ı her okuduğunda o kimseye de sevap yazılır. Bu da zaten o güzel amele vesile olmanın sevabıdır.a


 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Kadınların Adet Dönemlerinde Mezarlığa Gitmelerinde Bir Sakınca Var Mıdır?

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 6 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 4.50 puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Türkiyenin kuzeyinde kalan Deniz hangisidir?

Resim Yükle

 Kadınların Adet Dönemlerinde Mezarlığa Gitmelerinde Bir Sakınca Var Mıdır?

adetliyken mezarlığa gidilirmi adetliyken mezarlığa gidilir mi adetliyken mezar ziyaretine gidebilir mi adetli kadın mezarlığa gidebilir mi adetliyken mezara gidilir mi adet döneminde mezarlığa gidilir mi adetliyken mezarliga gidilirmi hayızlı kadın mezarlığa gidebilir mi regl döneminde mezarlığa gidilir mi regl iken mezarlığa gidilir mi adetli kadin mezarliga gidebilirmi kadınlar özel günlerinde mezarlığa gidebilir mi kadınlar adetliyken mezarlığa gidebilir mi adetliyken mezar ziyareti adet iken mezarlığa gidilir mi

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz