Like Tree1kez beğenildi

Yazar : tuba çevrimdışı

Sponsorlu Bağlantılar

Kanda Sedimantasyon Yüksekliği Nedir?

Kanda Sedimantasyon Yüksekliği Belirtileri nelerdir?
    Kanda Sedimantasyon Yüksekliği Sonucu

Kısaca "sedimantasyon "denen bu inceleme yönteminde, alyuvarların çökme hızları ölçülür. ESH (Alyuvar çökme hızı) birçok hastalıkta tanıya yardımcı bir inceleme olarak kullanılır.

ESH 'ın normal sınırların dışına çıkması bir hastalık durumunu gösterir ama hastalığın türü ve yapısı hakkında bilgi vermez. Herhangi bir yakınma ile hekime başvuran kişide sedimantasyon hızının ölçülmesi, tanıya giderken atılacak adımların yönünü belirler.

Sedimantasyon hızının değeri milimetrik olarak ya da Katz indeksi kullanılarak tanımlanır. Katz indeksi, birinci saat değeri ile ikinci saat değerinin yarısının aritmetik ortalamasıdır.
    Normal sınırlar; kadınlar için 8, erkekler için 5'dir.

Üst sınırı ise; kadınlar için 20, erkekler için 15'dir.
    ESH yaşamın ilk haftalarında çok düşüktür.
    Yaşlılarda ise herhangi bir sebep olmaksızın hafifçe yükselebilir.Adet gören kadınlarda belirgin bir artış göstermez.
    Gebeliğin dördüncü ayından itibaren yükselmeye başlar ve doğumdan sonraki 3-8 hafta yüksek kalır.Katz indeksi, gebelikte 40 gibi çok yüksek değerlere ulaşabilir.
    Günümüzde, laboratuvarların çoğunda yanlızca ilk yarım saatlik değerler verilmelidir. Katz indeksi hesaplanmaz.

Sedimantasyonun arttığı durumlar =
    1)Enfeksiyon hastalıkları
    2) İltihabı hastalıklar
    3) Tümörler
    4) Verem
    5) Romatizmal ateş
    6) Romatoid artrit
    7) Bağ doku hastalıkları
    8) Glomerüloreflit
    9) Miyokard enferktüsleridir.

görüldüğü üzere genelde hangi hastalık olursa olsun , sedimantasyon değerinde şu veya bu şekilde bir değişiklik meydana gelmektedir.
    başka bir deyişle ; sedimantasyon değerinde bir anormalliğin olması , o kişide bir hastalık olduğuna işarettir.

annenizin sedimantasyon değerin yüksek olması ; ciddi , önemli bir hastalığının olduğuna işarettir..

çok ivedi olarak derhal doktorunuza muayene olmasını , sedimantasyon yüksekliğine neden olan hastalığının tespit edilerek tedavi edilmesini öneririm.

PAYLAŞ
    Goksel likes this.

Yazar : Şaban çevrimdışı

Kısaca "sedimantasyon "denen bu inceleme yönteminde, alyuvarların çökme hızları ölçülür. ESH (Alyuvar çökme hızı) birçok hastalıkta tanıya yardımcı bir inceleme olarak kullanılır.

Yazar : Misafir

merhabalar benim kanda sedimim 8 çıktı. bu ne için alınmış bir kan değeri . benim şikayetim eklem ağrılarıydı bununla bi bağlantısı varmı acaba

sdemantasyon değerim 30

merhablar ben diz ağrısı şikayetiyle doktora gittim sedimantasyon değerim165çıktı. Bu ne demek henüz doktora göstermed

annemm

meraba annemin sedimantasyonu 88 çıktı.ama enfeksiyonu var demişlerdi kanı almadan önce.hem idrar yolunda hemde karın içinde enfeksiyon apse demişlerdi.onun yüzünden yüksek çıkmış olabilirmi yoksa kötü bi hastalıkmıdır sizceKanda Sedimantasyon Yüksekliği Nedir?

benim sedimantasyon sonuçlarım yarım saatlikte 79 1 saatlikte 111 çıktı hemotoloji ve onkolojiye yönlendirirldim büyük olasılık sorun nedir acaba yorum bekliyorum

Yazar : alev çevrimdışı

Sedimasyon neye göre yükselir ve neye göre düşer

Bu değişiyor mu?

sedimitasyon

31 yasindayim sedimentasyonum 25 cok yuksek degilmi ne yapmaluyim

Yazar : Goksel çevrimdışı

sedimitasyon nerede ölçtürülebilir eczanelerde ölçülebiliyor mu ?

+ Cevap Ver
Sayfa 1/2 12 SonSon
  • Bu konuyu beğendiniz mi?

Güncel Beğeni

Değerlendirme: Toplam 14 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 3.86 puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

İstanbul Ne Zaman Fethedilmiştir ?

Resim Yükle

sedimantasyon sedimantasyon nedir sedim yüksekliği sedimantasyon yüksekliği nedenleri sedim sedimantasyon yüksekliği nedir sedim nedir sedimasyon sedimantasyon neden yükselir sedimentasyon nedir kanda sedimantasyon yüksekliği sedimantasyon yüksek çıkması kanda sedimantasyon yüksekliği nedir sedim yüksekliği nedir sedimantasyon yüksekliği neden olur

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz