1. #1

  Yazar : Goksel çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Newtonun Hayatının Kısa Özeti  Newtonun Hayatı Kısa Anlatım ,
  Kısa Anlatımlı Newton Hayatı ,
  Isaac Newtonun Hayatı Kısa,
  Isaac Newton, (d. 25 Aralık 1642 – ö. 31 Mart 1727). İngiliz fizikçi, matematikçi, astronom, mucit, filozof ve simyacıdır. En büyük matematikçi ve bilim adamlarından biri olduğu düşünülür. Bilim devrimine ve heliyosentirizm'in gelişmesinde büyük katkıları olmuştur.

  Isaac Newton 25 Aralık 1642 'de İngiltere'nin Lincolnshire kentinde doğdu. Çiftçi olan babasını doğumundan üç ay önce kaybetmişti. Annesi ikinci kez evlendi. İkinci evlilikten üç üvey kardeşi olan Isaac anneannesinde kalıyordu. On iki yaşında Grantham'da King's School'a yazılan Newton, bu okulu 1661'de bitirdi. Aynı yıl Cambridge Üniversitesi'ndeki Trinity Kolej'ine girdi. Nisan 1665'te bu okuldan lisans derecesini aldı. Lisansüstü çalışmalarına başlayacağı sırada ortalığı saran veba salgını yüzünden üniversite kapatıldı.

  Newtonun Hayatının Kısa Özeti

  Salgından korunma amacıyla annesinin çiftliğine sığınan Newton, burada geçirdiği iki yıl boyunca en önemli buluşlarını gerçekleştirdi. 1667'de Trinity Kolej'ine öğretim üyesi olarak döndüğünde diferansiyel ve integral hesabın temellerini atmış, beyaz ışığın renkli bileşenlerine ayrıştırılabileceğini saptamış ve cisimlerin birbirlerini, uzaklıklarının karesi ile ters orantılı olarak çektikleri sonucuna ulaşmıştı. Çekingenliği yüzünden Newton her biri bilimde devrim yaratacak nitelikteki bu buluşların çoğunu uzun yıllar sonra (örneğin diferansiyel ve integral hesabı 38 yıl sonra) yayınlamıştır. Lisansüstü çalışmasını ertesi yıl tamamlayan Newton 1669'da henüz 27 yaşındayken Cambridge Üniversitesi'nde matematik profesörlüğüne getirildi. 1671'de ilk aynalı teleskopu gerçekleştirdi, ve ertesi yıl Royal Society üyeliğine seçildi. Royal Society'e sunduğu renk olgusuna ilişkin bildirisinin eleştirilere hedef olması, özellikle Robert Hooke tarafından şiddetle eleştirilmesi üzerine Newton tümüyle içine kapanarak, bilim dünyasıyla ilişkisini kesti.

  Newtonun Hayatının Kısa Özeti

  1675'de optik konusundaki iki bildirisi yeni tartışmalara yol açtı. Hooke makalelerdeki bazı sonuçların kendi buluşu olduğunu, Newton'un bunlara sahip çıktığını öne sürdü. Bütün bu tartışma ve eleştiriler sonucunda 1678'de ruhsal bunalıma giren Newton ancak yakın dostu ünlü astronom ve matematikçi Edmond Halley'in çabalarıyla altı yıl sonra bilimsel çalışmalarına geri döndü.

  1699'da Fransız Bilimler Akademisi'nin yabancı üyeliğine 1703'de Royal Society'nin başkanlığına seçildi. Newton 'Eğer diğer insanlardan ileriyi görebiliyorsam,bu devlerin omuzlarında olduğum içindir.' diyerek kendine yardım edenleri unutmadığını göstermiştir.

  Newtonun Hayatının Kısa Özeti

  Newton yaptığı araştırma ve deneyler sonucu kendi adıyla anılan "Hareket Kanunları"nı bulmasına karşın, yayınlamak için uzun yıllar beklemişti. Aynı şekilde "Yerçekimi Genel Kanunu"nu da yayınlamak için yirmi yıl kadar bekledi. Bu kanunların yayınlanmasının bu denli uzun zaman almasının tek bir sebebi vardı. Bu da Newton'un tenkit edilmeye tahammülü olmayan bir karaktere sahip olmasından başka birşey değildi. Çalışmalarına bir itiraz gelecek diye hep huzursuzluk duyardı.

  PAYLAŞ

 2. #2

  Yazar : Misafir

  biraz uzun degilmiNewtonun Hayatının Kısa Özeti


 3. #3

  Yazar : Misafir

  Newtonun Hayatının Kısa Özetiya yaz yaz öldüm


 4. #4

  Yazar : Sinel çevrimdışı

  Newton'un hayatı beni hep etkilemiştir.


 5. #5

  Yazar : Misafir

  biraz daha kısa olsaydıNewtonun Hayatının Kısa Özeti


 6. #6

  Yazar : Misafir

  kısa olsa idi iyyi olurdu..


 7. #7

  Yazar : Nursultan çevrimdışı

  Newton kanunlarının başımıza açtığı problemlere bir bakar mısınız Newtonun Hayatının Kısa Özeti


 8. #8

  Yazar : bsdfgh

  güzel

  Bence çok güzel


 9. #9

  Yazar : Badem çevrimdışı

  Newton hayatı boyunca hep buluşlarla uğraşmış sanırım


 10. #10

  Yazar : Misafir

  Aynen katılıyorum ödeve koyacaktım ☺


+ Cevap Ver
Sayfa 1/8 123 ... SonSon
 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Newtonun Hayatının Kısa Özeti

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 189 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 3.56 puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

İstanbul Ne Zaman Fethedilmiştir ?

Resim Yükle

 Newtonun Hayatının Kısa Özeti

newtonun hayatı newton hayatı newton hayatı kısaca özeti newton hayatı kısaca newton un hayatı newtonun hayatı kısaca ısaac newton kısaca hayatı ısaac newton hayatı kısaca newtonun hayati newton hayatı özet newton kısaca hayatı newtonun hayatı kısaca özeti newton un hayatının kısa özeti newton newton hayatı kısa özeti

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz