1. #1

  Yazar : Nehir çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Erol Çerasi

  Şeker hastalığı araştırmalarıyla dünyada isim yapan Prof. Dr. Erol Çerasi'nin son çalışmasıErol Çerasi kan şekeri biraz yükseldiğinde sancı oluşturup alarm verecek bir ilaç...

  Erol Çerasi 1935'te İstanbul'daErol Çerasi Sefarad Yahudilerinden tüccar baba ile ev hanımı bir annenin çocuğu olarak doğan Erol ÇerasiErol Çerasi Şişli Erkek Lisesi ve İstanbul Tıp Fakültesi'ni bitirdikten sonra hocasının tavsiyesi üzerine İsveç'e gitti.
  17 yıl sonra 1977'de İsrail hükümetinden "GelErol Çerasi burada laboratuvar kur" teklifi alan ÇerasiErol Çerasi İbranice bilmemesine rağmen bu teklifi kabul etti.

  Ömrü üçte bir kısaltıyor
  Şeker hastalığı araştırmalarıyla dünyada isim yapan ÇerasiErol Çerasi rahatsızlıklar ortaya çıkana kadar kan şekerinin yükseldiğinin fark edilmediğiniErol Çerasi bu arada vücutta damar sertliğiErol Çerasi böbrek yetmezliği gibi ağır tahribatlar oluştuğunu ve insan ömrünün 3'te bir oranında kısaldığını vurguluyor.
  Kan şekerinin yükselmesinin insülün salgılayan beta hücrelerinin işlevini bozduğunuErol Çerasi hücrede şekeri içeri alan protein kapılarının bozulduğunu ve kan şekerinin gittikçe arttığını vurgulayan ÇerasiErol Çerasi hem hücrelerin şekeri içeri almasını sağlayacak hem de kan şekeri biraz yükseldiğinde sancı oluşturup alarm verecek bir ilaç üzerinde çalışıyor.
  Türkiye ile bağını hiç koparmayan Çerasi Türkiye'nin hem azınlıklara bakış hem de bilimsel araştırma ortamı açısından değiştiğini vurgularkenErol Çerasi İsrail'in Lübnan'a saldırısıyla ilgili olarakErol Çerasi "iki taraflı düşünmek gerektiğini" söylüyor.

  İsrail'de yaşıyor
  AncakErol Çerasi hayatını kurtarmaya çalıştıkları insanın bir saniyede yok edilmesine de dikkati çekiyor. İstanbul doğumlu eşiyle İsrail'de yaşayan Çerasi torunlarının bilime değil cambazlığa ilgi duyduğunu belirtiyor.

  * Prof. Dr. Erol Çerasi: İsrail Hadassah Üniversitesi Tıp Fakültesi - Pankreas adacık beta hücresinin hormonu insülinin bileşiminin ve salgılanmasının mekanizmaları ve bu mekanizmalardaki bozuklukların tip 2 diyabetin gelişmesine katkıları konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları nedeniyle TÜBİTAK Bilim Ödülü aldı.

  PAYLAŞ

 2. #2

  Yazar : Yasenya çevrimdışı

  Paylaşım için teşekkürler.


 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Erol Çerasi


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Türkiyenin Başkenti Neresidir ?

Resim Yükle

 Erol Çerasi

erol çerasi nin hayatı prof dr erol çerasi nin hayatı

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz