1. #1

  Yazar : Nursena çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Bebeğin Ultrasondaki Kilosu nasıl hesaplanır?  Bebeğin Ultrasondaki Kilosu
  Bebeğin Ultrasondaki Kilosu nasıl hesaplanır?
  Ultrasonda bebeğin kilosu

  Anne adayları Ultrasonda bebeğinizin kilosunu çok merak ettiğinizin farkındayız. Çok kücük hatalarla ortalama kilolar hesaplanabilmekte.


  Ultrasonda rahim içindeki bebeğin tahmini ağırlığı değerlendirilmelerinde özellikle 14. gebelik haftasından sonra üç parametreye bakılır.
  • BPD (Biparietal çap, başın thalamus seviyesinden çap
  • uzunluğu)
  • FL (Femur lenght, uyluk kemiğinin uzunluğu)
  • AC (Abdominal circumference, karın çevresi) dir.  Eskiden bazı formülleri kullanarak bu üç parametreden yola çıkarak bebeğin rahim içindeki tahmini fetal ağırlığı hesaplanırdı. Günümüzde ise kullanılan modern ultrasonların sayesinde bu işlem otomatik olarak yapılabilmektedir.

  Gününde (miadında) doğan bir bebeğin ortalama doğum ağırlığı 2500-4000 gram arasında olmalıdır.

  Eğer gününde yeni doğan bebek 2500 gramın altında olursa düşük doğum ağırlığı , 4000 gram'ın üstünde olursa iri bebek (Makrozomi)durumundan bahsedilir.

  Ancak bu tanımlar gebelik haftalarına göre değişebilir. Örneğin; 33. haftada ultrasonda "tahmini fetal(bebek) ağırlığı" 2500 gram olan bir gebelikte "makrozomi" durumundan bahsedilebilir. Çünkü bu haftadaki bir bebeğin ortalama olarak 2000 gram civarında olması beklenir.

  Daha doğru tabiri ile Makrozomi (=LGA, Large for gestational age, gebelik yaşına göre iri bebek) tanımını şu şekilde yapılmalıdır: Makrozomi, bebeğin büyüme eğrisinde 90. persantilin (yüzdenin) üzerinde olmasıdır.

  Düşük doğun ağırlıklığı (=SGA, Small for gestational age, gebelik yaşına göre küçük bebekler) ise büyüme eğrisinde 10. persantilin altındaki fetusleri içerir. 10. ve 90. persantiller arası büyüklükler ise dağılımdaki normal grubu (=AGA, Appropriate for gestational age) gösterir. 50. persantil ise tüm toplumda doğan bebeklerin ağırlıklarının ortalamasını ifade eder.

  Kaynak: Hera Kadın Sağlığı Merkezi

  PAYLAŞ

 2. #2

  Yazar : Esram çevrimdışı

  Tahmini rakam aslında ultrasondaki bebegin kilosu


 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Bebeğin Ultrasondaki Kilosu nasıl hesaplanır?

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 2 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 1.50 puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Vücuttaki Görme Organı Nedir ?

Resim Yükle

 Bebeğin Ultrasondaki Kilosu nasıl hesaplanır?

ultrason kağıdında bebeğin kilosu ultrason kağıdında bebeğin kilosu nerde yazar ultrasonda bebeğin kilosu nasıl hesaplanır ultrasonda bebeğin kilosu nerde yazar ultrasonda bebeğin kilosu nerde yazıyor bebek kilo hesaplama formülü bebeğin kilosu nasıl hesaplanır ultrasonda bebeğin kilosu ultrason bilgilerine göre bebeğin kilosunu hesaplama gebelikte bebeğin kilosu nasıl hesaplanır ultrasona göre bebeğin kilosunu hesaplama ultrasonda bebek kilosu nasıl hesaplanır ultrasonda bebek kilosu ultrason kağıdında bebeğin boyu nerede yazar ultrasona göre bebek kilosu

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz