1. #1

  Yazar : abdulkadir çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Kendini beğenmişlikle kibir ile ilgili Kuran ayetleri

  Büyük bir ruh hastalığı olan kendini beğenmişlik (Kibir) ile ilgili ayetlere Kuran-ı Kerim detaylı yer vermiştir.

  İnsanlar arası illişkileri olumsuz yönde etkilemekte olan kötü davranışlardan biri de kibirdir. Kibir, kişinin kendisini hüner,şeref, servet ve başarı bakımından üstün görüp kendini beğenmesidir.

  "Küçümseyerek surat asıp insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme! Çünkü Allah kibirleneni, övüngeni sevmez.; (Lokman,31/18).

  Kibir'in kötü ve yerilen bir davranış kabul edilmesinin ve Allah'ın kibirli olanları sevmemesinin arka plandaki gerçek, insanın kendine verilen bir takım kabiliyetleri ve nimetleri yanlış değerlendirmesi,etrafındaki olay ve olguları yanlış anlamdırılması sebebiyledir. Kibirlenmek , insanın sahip olduğu değerin gerçek sahibini bilmesi, kısaca kendini tanıması demektir. İslam'ın inanç sisteminin temelinde bulunan tevhit akidesi gereği, her şeyin gerçek sahibi bizzat Yüce Allah'tır. İzzet ve ululuk da O'na aittir. Bu gerçeği bilen bir kimsenin kibirlenmemesi gerektir.

  "Kalbinde zerre kadar iman bulunan kimse ateşe girmez. Kalbinde zerre kadar kibir bulunan da Cennet'e giremez. (Müslim,İman,39)

  Tevazu gibi, insanın şeref ve şanını yükseltmeye hizmet eden bir güzel huy meydanda dururken, değer ve itibarın yıkılmasına sebep olan büyüklenmeyi seçmek akıl sahibi insanların işi olmasa gerektir.

  PAYLAŞ

 2. #2

  Yazar : Murat çevrimdışı

  İnsan büyüklük taslamamalı kendini olduğu gibi kabul etmeli tevazu sahibi olmuştur.


 3. #3

  Yazar : Taha çevrimdışı

  Kendini beğenmişlik kibirlilik gerçekten hiç kimsenin sevmediği bir şeydir.


 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Kendini beğenmişlikle kibir ile ilgili Kuran ayetleri


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Türkiyenin Başkenti Neresidir ?

Resim Yükle

 Kendini beğenmişlikle kibir ile ilgili Kuran ayetleri

kibir ile ilgili ayetler kibirle ilgili ayetler kibir ile ilgili hadisler kibirle ilgili ayet kibirlenmek ile ilgili ayetler kuran da kibirle ilgili ayetler kibirlilikle ilgili ayetler kibir ile ilgili hadis kuranda kendini beğenmişlik kibir ayet kibir ile ilgili ayet kuran kibir ayet kibirle ilgili kuran ayetleri kibirlilik ile ilgili hadisler kendini beğenmişlik

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz