1. #1

  Yazar : abdurRAHMAN çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Kuranı Kerimde Mürşid Varmı?  Kuranı Kerimde Mürşidin görevini anlatan ayet varmı, Kuranı Kerimde Mürşid ile İlgili Ayetleri merak ediyorum.
  Mürşid nedir?


  PAYLAŞ

 2. #2

  Yazar : Murat şimdi çevrimiçi

  Kehf Suresinin 17. âyet-i kerimesi bir başka konuya daha ışık tutmaktadır: Dalâlette olanlar için bir velî mürşid bulunmaz. Çünkü kişi hidayete ermeyi (Allah'a ulaşmayı) dilemiyorsa Allah o kişiyi zaten hidayete erdirmez. O kişi dalâlette kalmayı tercih etmiştir, Allah da onu dalâlette bırakır.
  Öyleyse Allah'a ulaşmayı dileyen kişiye, kıldığı hacet namazı üzerine, Allah mürşidini gösterecek, onu 12 tane ihsanla mürşidine ulaştıracaktır. Kişi hidayete adım atacak ve ruhu Allah'a doğru yola çıkacaktır.

  16 / NAHL -Ve sebîllerin (dergâhlardan Sıratı Mustakîm'e ulaşan bütün yolların yani mürşidlerin) tayini, Allah'ın üzerinedir. Ve ondan sapanlar vardır. Ve eğer O dileseydi, sizin hepinizi hidayete erdirirdi.

  İki tane alternatif vardır:

  1. Kişi, Allah'a ulaşmayı diler ve Allahû Tealâ onu mutlaka mürşidine ulaştırır.
  2. Kişi, Allah'a ulaşmayı dilemez ve Allahû Tealâ ona bir velî mürşid tayin etmez.


 3. #3

  Yazar : yeşil çevrimdışı

  Mürşit nedir biri bana açıklayabilirmi


 4. #4

  Yazar : SaDDaK

  ayetlerde mürşid varmı tam bi bilgim yok bu konularda bilgisizim ama sadece şunu biliyorum
  mürşidi olmayanın mürşidi şeytanlardır


 5. #5

  Yazar : Misafir

  Mürşid Nedir?

  Mürşid kelime manası itibariyle,yol gösteren,öğreten,irşad eden kişi demektir.

  Ehli tarıkatlarda,ki tarık yok demektir. Mürşid tabi olunan kişiye denir. İlim irşad edebilme sabır ve gönül işidir. Bir yol gösterici ve yol göztericinin ilmi gücü önemli bir şey olmakla beraber,kişi tek başına Allaha ulaşabilir. "Şeyhi olmayanın şeyhi şeytandır" sözü kulaktan dolma ifadelerle kullanılmamalıdır. Bu söz Hallac-ı mansurun sözüdür. O kenidime şeytanı şeyh edindim.Ne dediyse tesini yaptım. Allahı böyle buldum demiştir.


 6. #6

  Yazar : Hasan84

  Arkadaşım yalan söylüyor Allah'a iftira ediyorsunuz. Ayıptır günahtır. Nahl suresi 16. ayette senin yazdığın hiç bir şey yok. Allah adına ayet uydurmaya utanmıyor musun sen? Bu ayetin meali şu şekildedir.

  "Ve işaretler koydu. Yıldızla da yollarını bulurlar onlar." Nahl 16.
  Bu ayetin öncesine ve sonrasına hatta surenin tamamına bakarsanız Allah verdiği nimetleri insanoğluna hatırlatıyor ve bu ayetlerde de bildiğiniz yön tayin etmeyi yıldızlar aracılığı ile yapıldığından bahsedilmiş. Ayette geçen kelime yani necm yıldız demektir. Bildiğiniz gökteki yıldız. Mürşidle şunla bunla asla alakası yoktur. Bu mealler kendini peygamber ilan eden sahtekar İskender Evrenesoğlunun uyduruklarıdından başkası değildir. Aman ha böylelerine uymayın.


 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Kuranı Kerimde Mürşid Varmı?


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Türkiyenin Başkenti Neresidir ?

Resim Yükle

 Kuranı Kerimde Mürşid Varmı?

kuranda mürşit geçen ayetler kuranda mürşid kuranda mürşit kuranda mürşit varmıdır kuranda mürşit var mıdır mürşid ile ilgili ayetler kuranda mursid kuranda murşid kuranı kerimde mürşid mürşit ile ilgili ayetler mürşit ayetleri hacet namazı kuranda varmı kuranda mürşid ile ilgili ayetler mürşit geçen ayetler mürşid var mıdır

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz