1. #1

  Sponsorlu Bağlantılar

  Muhteşem Yüzyıl Dizisi Barbaros Hayrettin Hızır Reis Kimdir

  Hızır Reis Kanuni Sultan Süleyman Barbaros Hayrettin Paşa Kimdir
  Hızır Reis Biyografisi Muhteşem Yüzyıl


  Muhteşem Yüzyıl Dizisi Barbaros Hayrettin Hızır Reis Kimdir

  Muhteşem Yüzyıl'ın yeni sezonunun ilk bölümü dün akşam yayınlandı. Yeni bölümde pek çok değişikliğin yanında Osmanlı devletinin politikalarında da değişiklik göze çarpıyordu. Bunlardan en önemlisi de Osmanlıların artık kara seferlerinin yanında denizlere açılma fikrini uygulamaya koymasıydı.

  Tam da bu yüzden dün yayınlanan bölümde en çok ilgiyi çeken karakter Nam-ı diğer Hızır Reisti. Dizide Kanuni Sultan Süleyman'ın Hızır Reis'i Kaptan-ı Derya yapışı ve ondan Akdeniz'in fethedilmesini istemesi anlatılıyordu.

  Peki Kİmdir bu Hızır Reis...Aslında hepimizin diğer ismini oldukça yakından tanıdığı bir karakter. Kanuni Sultan Süleyman'ın ona verdiği ismiyle Barbaros Hayrettin Paşa yani hızır reis; Osmanlı Devletinin ilk kaptan paşasıdır.

  Hayreddin Paşa'nın asıl adı Hızır'dı. Ona Hayreddin adını, "dinin hayırlısı" anlamına gelen ve Osmanlı Devletine yaptığı hizmetinden dolayı Padişah Kanuni Sultan Süleyman verdi.

  Avrupalılar ise ağabeyi Oruç Reis'e kızıla çalan sakalı yüzünden ona Kızıl sakallı anlamına gelen Barbarossa adını vermişlerdi, Oruç Reis'in şehit olmasının ardından küçük kardeşi Hızır için kullanılan bu isim, Türkçe'ye Barbaros olarak geçti.

  Dzinin bundan sonraki bölümlerinde Hızır Reis yani Barbaros Paşa'yı oldukça sık göreceğiz. Kendisi Akdeniz'e açılıp Tunus'u ele geçirecek. BUndan sonra da deniz seferlerine devam ederek Osmanlının genişleme politikasını destekleyecek.

  Dizide ne olur bilinmez ama Osmanlı tarihinde Hızır Reis yani Barbaros Hayreddin paşanın etkisi çok büyüktür.

  Kaynak Düzenleme : Zamaneanne/ Forumdas.net & Biraz da ben düzenledim Murat Muhteşem Yüzyıl Dizisi Barbaros Hayrettin Hızır Reis Kimdir

  PAYLAŞ

 2. #2

  Yazar : Kurban çevrimdışı

  dün aksam ilk bölümünü izledim süperdiiii


 3. #3

  Yazar : Oslo eskorte

  Sanki biraz kaba bir adam görüntüsü sergilemişler..


 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Muhteşem Yüzyıl Dizisi Barbaros Hayrettin Hızır Reis Kimdir


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

İstanbul Ne Zaman Fethedilmiştir ?

Resim Yükle

 Muhteşem Yüzyıl Dizisi Barbaros Hayrettin Hızır Reis Kimdir

muhteşem yüzyıl hızır reis kimdir muhteşem yüzyıl hizir hayrettin pasa kimdir kara hızır paşa muhteşem yüzyıl barbaros hayrettin paşa muhteşem yüzyil hizir reis kim muhteşem yüzyıl hızır reis geldi muheteşem yüzyıl hızır hayrettin paşa deniz savaş dizideki barbaros kim muhteşem yüzyıl barbaros hayrettin kim barbaros hayrettin muhteşem yüzyıl muhteşem yüzyılda hızır hayrettinin kızı barbaros hizir reisin kizi hızır reisin kızı hızır hayrettin paşa muhteşem yüzyıl hızır hayrettinin kızı

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz