Evde Enerji Tasarrufu Nasıl Sağlanır ?

Evinizde enerji tasarrufuna gitmek için öncelikle enerjiye ihtiyaç duyulan ve enerji ihtiyacı fazlasını belirlemeniz gerekir. Bu işlemleri sizin için otomatik yapan araçlarla yapabilirken manuel olarakta yapabilirsiniz.

Evinizde enerjiye ihtiyaç duyulan kullanmak zorunda olduğunuz Buzdolabı, fırın, ütü, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi elektrikli ev araçlarını üretimini yapan firmaların sunduğu kullanım kılavuzunda yazan kurallara göre kullandığınızda verimli bir şekilde kullanmış olacaksınız. Bunlar dışındaki kullanımı tamamen size kalmış olan ampul gibi gereksinimler için mutlaka en az elektrik harcayan modelleri tercih etmelisiniz. Lambalar için en az elektrik harcayan modeller led olan modellerdir. Led modelleride kullanıyor olsanız mutlaka kullanmazığınız ampulleri söndürünüz.

Isınma sistemine görede önlemler alınmalıdır. Örneğin kaloriferli bir dairede oturuyorsanız peteklerin önü mutlaka açık bırakılmalıdır. Sobalı evler içinse yapılacak işlem yanan soba üzerine kömür yada odun atmamalısınız. Sıcak olan evler cam açılarak değil sıcaklık seviyesi düşürülerek sıcaklığın derecesi ayarlanmalıdır.

Mutfak için alınabilecek tedbirlerin başında buzdolabı, ocak ve fırınlar geliyor. Buzdolabını sıcaktan koruyunuz. Buzdolabının sıcaktan korunması ciddi anlamda elektrik tasarrufu sağlar. No frost buz dolabı kullanmanız size yine tasarruf sağlayacaktır. Buzdolabınızın duvar ile mesafesinin 10 cm kadar olmasına özen gösterin. Fırın kullanımınız fazla ise ve evinizde birden çok fırın varsa öncelikle küçük fırını kullanmayı tercih edin. Fırınlarınızı önceden ısıtarak boşa enerji harcamayın. Bulaşık makinalarınızında içi tamamen dolmadan çalıştırmayınız.

Elektrik süpürgesi adındanda anlaşılacağı gibi elektrikle iç içedir. Watt ları yüksek olan bu cihazları boşa çalıştırmamalıyız. Toz torbalı cihazların mutlaka torbaları boş olmalı. İçerisi full dolu torbalar daha az çekim yapacağı için size hem zaman hem elektrik kaybına neden olur.

Su tasarrufu için en önemli önlem ise ayarlanabilir duş başlığı kullanmaktır. Bu şekilde % 40 kadar su tasarrufu sağlar.

Aydınlarmalarınızı mutlaka led aydınlarmalarla değiştirin. Uzun vadede bedavaya aydınlanmış olacaksınız. Bilgisayar kullanımınız fazla ise ekranın kısa sürede uyku konumuna geçmesini sağlayın. Disklerin uyku konumuna geçirmekte ciddi anlamda elektrik tasarrufu sağlayacaktır.Elektrik gece 22.00 den sonra çok daha ucuz olduğu için aşırı elektrik harcayan ütü işlerinizi saat 22.00 den sonra yapın.

Tabikide gün ışığından olabildiğince fazla faydalanın.

Unutmayın. siz yaparsanız çocuğunuzda yapar.. !

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Evde Enerji Tasarrufu Nasıl Sağlanır ? için yorumda bulun

    Evde Enerji Tasarrufu Nasıl Sağlanır ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Evde Enerji Tasarrufu Nasıl Sağlanır ? için ilk yorumu yapabilirsin.