En sinsi Kanser Türleri

Bazı kanser türleri var ki hızla yayıldığı için belli aralıklarla yapılan testlerle bulgularına rastlamak pek mümkün olmuyor. Bu kanser türleri; akciğer, pankreas, rahim ağzı ve cilt kanserleriyle beyin tümörü

Herhangi bir belriti vermeden yayılma özelliği gösteren bu tümör türleri insanların kısa sürede ölmesine sebep olabiliyor.

img43

Kanserli tümörlerin büyük bir kısmıda 4 evre vardır ve genellikle ilk 3 evrede ameliyat olur. Fakat bazı kanser türlerinin yayılma süresi değişiktir. Bazı insanlarda 1 evre süresi yıllar alabilirken, bazılarında 1-2 ayda yayılabilir.

Bu sebeple bazı kanser türlerinde erken teşhis oldukça zordur. Akciğer kanseri rahim ağzı kanseri, beyin tümörü, pankreas ve cilt kanseri bu kategorinin içerisine giriyor. Bunlar en hızlı yayılan tümörlerdir.

Söz konusu kanserlerde tarama testlerinin bir faydası yoktur. Yani şikayeti olmayan bir kişinin yıllı kveya 6 ayda bir tarama testi yapmasının herhangi bir önemi olmaz. Akciğer kanseri için her sene veya yılda iki defa akciğer filmi çektirmek akciğer kanserini erken dönemde yakalamak anlamına gelmez. Fakat şikayetler başladığı zaman bu rahatsızlıklarda korunabiliriz.

Kısa sürede ilerleyen pankreas kanserinin en büyük belirtileri sarılık, karın ve bel bölgesinde ağrılar ve iştahsızlıktır. Bununla beraber nereden kaynaklandığı belli olmayan tümör gruplarıda vardır. Araştırıldığı zaman birşey bulunamıyor. Bu kanserler iyi bir onkoloji merkezinde araştırılırsa % 20’ye yakın bölümü pankreas kanseri olarak çıkabiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. En sinsi Kanser Türleri için yorumda bulun

    En sinsi Kanser Türleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak En sinsi Kanser Türleri için ilk yorumu yapabilirsin.