E Vitamini Zararlımı ?

E Vitamini Zararlımıdır ? ve Prostat Kanseri Riski
E Vitamininin Prostata Etkisi Nedir ?
E Vitamini Ömrü Kısaltır mı?

E vitamini takviyesinin prostat kanseri riskini artırabileceği öğrenildi

Yüzde 17 risk
Öte yandan aynı araştırmada E vitamini takviyesinin sağlıklı erkeklerde prostat kanseri riskini yüzde 17 artırdığı da belirlendi. Yapılan deneylerde dört gruba ayrılan katılımcılardan ilk gruptakilere selenyum, ikinci gruptakilere E vitamini, üçüncü gruptakilere E vitamini ve selenyum, dördüncü gruptakilere placebo verildi. E vitamini alan gruptakilerden 620’si, E vitamini ve selenyum alan gruptakilerden 555’i, selenyum alanlardan 575’i, placebo alanlardan 529’u prostat kanserine yakalandı.

Amerikalı bilim adamlarının, Kanada, ABD ve Porto Riko’da yaptığı, 10 yıl süren ve 35 bin kişinin katıldığı araştırma, E vitamini ve selenyum takviyesinin sağlıklı erkeklerde prostat kanseri riskini yüzde 17 artırabileceğini gösterdi.

Dört gruba ayrılan katılımcılardan ilk gruptakilere selenyum, ikinci gruptakilere E vitamini, üçüncü gruptakilere E vitamini ve selenyum, dördüncü gruptakilere placebo verildi.

E vitamini alan gruptakilerden 620’si, E vitamini ve selenyum alan gruptakilerden 555’i, selenyum alanlardan 575’i, placebo alanlardan 529’u prostat kanserine yakalandı.

Bilim adamları, E vitaminin zararlı etkilerine ilişkin biyolojik bir açıklama getiremese de etkilerin vitaminlerin bırakılmasından sonra da devam edebileceği uyarısında bulundu.

Araştırmacılardan Eric Klein, yararı olmayan, hatta bazıları için büyük risk teşkil eden bu vitamin takviyelerini almak için sebep olmadığı sonucuna vardıklarını vurguladı.

Araştırma, Amerikan Tıp Derneği’nin dergisinde yayınlandı.

Alıntı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. E Vitamini Zararlımı ? için yorumda bulun

    E Vitamini Zararlımı ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak E Vitamini Zararlımı ? için ilk yorumu yapabilirsin.