Delhi Gezi Rehberi

Modern bir hayatın aktığı geniş caddeleri ve alışveriş merkezleriyle Yeni Delhi, sokaklarında evsizlerin yaşadığı, her köşede yiyecek ve benzeri şeylerin satıldığı tezgahlarıyla, tozu dumanıyla Eski Delhi… Dünyanın en kalabalık kentlerinden biri olan Delhi milyonlarca turisti tezatlıklarıyla kendine çekiyor. Delhi gezi rehberi yazısının her bir satırında fark edeceğiniz geleneksel ve modernin karışımı, dini bir merkez ile büyük bir finans merkezi, tarihi, yemekleri, insanlarıyla bambaşka bir dünya. Tarihi, şehri ortadan ikiye bölen ve Hinduizm’deki en kutsal nehirlerden biri olan Yamuna Nehri kadar eski. İnsanı ayrı, yemekleri ayrı, sokakları ayrı güzel Delhi tanıklık ettiği her çağda küllerinden yeniden doğarak adeta reenkarnasyonu ispat etmeye çalışıyor.

Delhi Gezi Rehberi

Delhi gezi rehberi yazısında sizlere iki defa ziyaret ettiğim bu şehri tanıtmaya çalışacağım. Okuyanlar ve gezenler dilerim en az benim kadar keyif alır bu büyülü şehirden.

Tarihi ve Yönetim Şekli: Delhi tarih boyunca Indraprastha, Tughlakabad, Jihanpanah, Füruzabad, Purana Qila, Şahcihanabad ve İngilizler tarafından 1911’de kurulan Yeni Delhi olmak üzere 8 farklı şehre ev sahipliği yapmış. Bu dönemde Moğol, Afgan, Timurlenk, Pers ve Tuğlak gibi farklı hükümdarlıklar görmüş ve her bir hükümdarlık şehirde kendi izlerini bırakmış. İngilizler’in 1911’de Yeni Delhi’yi kurduğunu söyledim ama aslında kenti ele geçirmeleri 1800’lü yılların başlarına kadar gider. Ancak çok büyük bir direnişle karşılaşmalarından ötürü bir düzen sağlamaları 100 yıla yakın bir zaman almış.Bugün Hindistan 28 eyalet ve 7 birlik bölgesinden oluşan federal bir cumhuriyet ile yönetiliyor ve Delhi de bu cumhuriyetin başkenti.Coğrafya: Asya’nın güneyinde, Hint Okyasnusu kıyılarında yer alan Hindistan’ın kuzeyinde Yamuna ve Aravali Nehirleri arasında yer alıyor.İklim: Step iklimi yaşanan Delhi’de yıl boyunca sık sık yağış görülür. İklim ılımandır ve hava sıcaklıkları Kış mevsiminde 0-10 derece, yaz mevsiminde 20-30 derece arasında değişir. Şehri ziyaret etmek için en ideal aylar kuru mevsim olmasından dolayı Sonbahar veya İlkbahar aylarıdır.Din: Hinduizm %80 ile en çok görülen din iken İslam %10-12 civarında görülüyor.Dil : Remi dil Hintçe’dir ancak ülkede İngilizce de çok konuşulur ve hemen herkesin İngilizcesi iyi düzeydedir.Saat Farkı: Hindistan Türkiye’den, yaz saat dilimine göre, 2,5 saat ileridedir.Vize: Kapıda vize uygulamasının olmadığı şehre giderken seyahatiniz öncesinde Hindistan Konsooslukları’ndan vize almalısınız. Vize başvurusu online olarak yapılabiliyor ancak sonrasında parmak izi vermek için konsolosluğa gidilmesi gerekiyor. Hindistan sadece diplomatik pasaport sahibi Türk Vatandaşları’na vize uygulamıyor ve turistik vize ücreti 2017 itibariyle 40 USD.Para Birimi: IPR simgesiyle gösterilen Hindistan Rupisi’dir ve Ağustos 2017 itibariyle $1  64 IPR’dir.

Delhi Gezi Rehberi Ulaşım

delhi'de ulaşım

Delhi gezi rehberi yazısında da her zaman olduğu gibi ulaşım konusunu Delhi’ye ulaşım ve Delhi’de ulaşım alt başlıklarında anlatmak isterim.

Delhi’ye Ulaşım: Türkiye’den Delhi’ye direkt uçuş sadece Türk Hava Yolları tarafından İstanbul kalkışlı haftanın her günü karşılıklı olarak uygulanmaktadır. Uçuş süresi ortalama olarak 6 saat sürmektedir. Air India da direkt uçuş düzenliyor gibi görünse de aslında Air India uçuşları THY tarafından yapılmaktadır. Fiyatlar sezona ve doluluk miktarına göre değişmekle birlikte 500-700 Euro arasında değişmektedir.

Yaklaşık 150-200 Euro daha uygun fiyatlı bir seçenek olan tek aktarmalı uçuşlar için Ethiad Havayolları veya Pegasus Airlines & Pegasus Asia veya Pegasus Airlines & Qatar Airways kombinasyonlarını da tercih edebilirsiniz.

delhi şehir içi ulaşım

Delhi’de Ulaşım: Bu kadar kalabalık bir nüfusu barındıran bir şehirde toplu taşıma için birden fazla alternatif olması gerekiyor ki Delhi bu sorunu yakın zamanda çözmüş bir kent. Metro, otobüs veya Rickshaw denilen üç tekerlekli çekçekler son derece konforlu ve uygun fiyatlı birer seçenek.

Metro: 14 farklı hatta servis veren metro sistemi şehrin hemen her yerine ulaşım sağlıyor. Üstelik klimalı trenler konforlu da. 1 günlük (100 Rupi) veya 3 günlük (250 Rupi) turist kartı satın alarak metro ile limitsiz seyahat edebilirsiniz. Şehrin metro haritası için tıklayın.

Otobüs: Hem DTC sightseeing turist otobüsleri hem de şehir içi toplu ulaşım otobüsleri olmak üzere kentte 800’e yakın otobüs rotaları var ve otobüs yolculuğu Delhi’deki en ucuz ulaşım şekli. Özellikle 2000’li yılların başında yapılan radikal değişikliklerle otobüs ulaşımı güvenli ve konforlu bir hale getirilmiş. En uzak mesafe ücretinin 25 Rupi olduğu otobüsle ulaşım seçeneği için gitmek istediğiniz rotaya göre http://delhitravelhelp.in/ linkine tıklayarak otobüs arayabilirsiniz.

Auto Rickshaw: Her ne kadar taksimetre çalıştırmaları gerekse de Delhi’de bunu kabul eden Rickshaw bulmak çok zor. Öte yandan kısa mesafelerde son derece konforlu bir ulaşım şekli olması sebebiyle Delhi gezi rehberi yazısında mutlaka bahsetmem gerekiyor. Eğer hem Rickshaw tutmak hem de normalden çok daha fazla ödeme yapmak istemiyorsanız aşağıda basit bir fiyat hesaplama yöntemi yazıyorum. Buna uygun fiyat veren Rickshawlarla şehir içinde istediğiniz yere ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kilometre ücreti: 25 Rupi ilk 2 km için ve 8 Rupi sonraki her bir km için.Gece tarifesi: 23:00 – 5:00 arası %25 ekstraBekleme ücreti: Her bir saat bekleme için 30 RupiBagaj ücreti: 7,5 Rupi

Delhi’de Yeme İçme

delhi'de yeme içme

Samosadan tandooriye, masala soslu yemeklerden Hint tatlılarına kadar Delhi’de yemek bambaşka ve lezzetli bir deneyim. Hint yemek kültürü malzemeleri kullanma ve pişirme şekli açısından- bizim mutfağımızla da benzerlikler taşıdığı ancak çok farklı bir aroması olduğu için mutlaka yaşamanız gereken bir deneyim. Aslında Hint Yemeklerinden uzun uzun bahsetmek isterim ancak bunun için Hindistan’da ne yenir yazısını okuyabilirsiniz. Delhi gezi rehberi yazısında ise bu şehirde nerelerde ne yiyebilirsiniz ondan bahsedelim.

Öncelikle Delhi’de sokak satıcılarından yemek yemek çok lezzetli olsa da herkese tavsiye edebileceğim bir seçenek değil. Titizliğe önem verenler zaten uzak durmalı ancak temizliği çok önemsemeyenlerde bile bizim bağışıklık sistemimiz bu yemeklere tepki verebilir.

Pizza Hut, KFC, Burger King gibi uluslarası fast food zincirlerinin Delhi’de en az 3-4 şubesi var, özellikle Yeni Delhi Bölgesi’nde bu taraz restoranlardan bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Delhi Gezi Rehberi Delhi Gezi Rehberi için yorumda bulun

    Delhi Gezi Rehberi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Delhi Gezi Rehberi için ilk yorumu yapabilirsin.