Bakır temizliği nasıl yapılır?

21 Eylül 2013 Cumartesi, 07:10

Bakır eşyaların temizliği sandığınız kadar zor değil söylediğimde eminim bir çoğunuz şaşıracaksınız ketçap, bakır eşyaları temizleyip parlatmakta birebir.

Bakır eşyaların mutfaklarımızda özel bir yeri var. Bakır sahanda yapılan yumurtanın tadı, bakır tencerede pişen yemeğin lezzeti, bakır cezvede yapılan kahvenin lezzeti çok farklı oluyor.
 
Bakırın en kötü yanı ise çabuk kararmasıdır. Bakırın belli zamanlarda kalaylanması gerekmektedir aksi halde sizi zehirleyebilir. Bakır eşyalarınızı temizletecek yer sıkıntısı yaşamayın her mutfakta mutlaka ketçap bulunur ve sizde bu ketcabı kullanarak bakırlarınıza hayat verebilirsiniz.
 
Şimdi ketcapla bakırınızı nasıl temizleyeceğinizi tarif edeceğim:
 
Ketçabı krem gibi bakır eşyanın hem dışına hem de içine sürün. Sonra yumuşak bir bezle, yavaş yavaş, bastırmadan ovalayın. Ketçabın bittiği yerlere ketçap takviyesi yaparak aynı işlemi defalarca uygulayabilirsiniz. Bir süre sonra elinizdeki bakır eşyanın pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz. Bakırın yüzeyi hassas olduğu için kesinlikle sert sünger ya da sert bez kullanmayın.

Yorum

  1. hamit şen

    27 Ocak 2015 at 20:49

    tşk edrim yardımcı oldunuz

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir