Alerji Nedir ?

Alerji ülkemizde çok görülen bir vakadır. Vücudumuzdaki ordan ve dokularda belirli maddelere karşı gösterilen aşırı duyarlılığa alerji diyebiliriz. Bu durumu hastalık olarak adlandırabilmemiz için alerjinin vücudumuza hala zarar vermemiş olması gerekir. Alerjinin türü , vücudumuzda etkilediği doku veya organa göre değişir. Örneğin akciğerlerde alerjik bronşit ve astım, ciltte alerjik dermatit, burunda alerjik rinit, genizde alerjik faranjit vb.

Kaç Çeşit Alerji Çeşiti Vardır ?

3 farkı alerji testi vardır bunlar ;

Alerjik cilt ( Prick) testi : Kola yada sırta alerjen maddelerin damlatılması ve cildin hafifçe çizilerek hasas hale getirilmesi şeklinde uygulanır.

Kanda alerji testleri : Alerjenlere karşı oluşan sipesifk IgE dediğimiz özel maddelerin kanda tek tek yada gruplar halinde belirlenmesidir.

Alerji Aşısı (immünoterapi) : Testlerle tespit edilmiş olan alerjenin küçük dozlardan başlanıp arttırılarak verilmesi vücudun bu maddelere reaksiyonunu ve hassasiyetini dolayısıyla alerjiyi azaltmaktadır.

Alerjik tedavinin başarılı olamasında hastanın tedavi ile uyumu çok önemlidir. Tedavi çoğu zaman kısa sürebildiği gibi kimi zşamanda senelerce sürebilir. Aşı tedavisinin uzun sürmesi hasta için zorluk oluşturabilir. Çünkü aşı tedavisine başlandığı sağlık merkezinde devam edilmesi gerekmektedir. Bu yüzden son yıllarda özelliklede küçük çocuklarda ağızdan damla şeklinde verilen oral aşılar uygulanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Alerji Nedir ? için yorumda bulun

    Alerji Nedir ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Alerji Nedir ? için ilk yorumu yapabilirsin.